2016 – 2017 Tübitak 4006 bilim fuarı çağrısı

6
8.042 views

2016 – 2017 Dönemi 4006 ‘lar,

 • 15 Kasım sonrası inşallah çağrıya hazır olacak.
 • Bölgesine göre 10 veya 25 proje olacak. (Ne eksik; ne fazla)
 • En az %50’si araştırma projesi olacak.
 • İl temsilcisinin onay vermediği proje yapılamayacak.
 • İzleyiciler, en baştan olaya müdahil olacaklar ve okullarını sözleşme imzalandığında bilecekler.
 • İzleyici ücretlerini (yetmez ama) %50 artırdık.
 • 2015 izleyici ödemeleri için nihayet MEB’den liste aldık ve ödemeleri başlatıyoruz ama burası mayınlı bir tarla, sabır gerekiyor.
 • Yeni dönemde izlemeler sıkı, işlemler sıkı.
 • 4006’ya müracaat ederken iki kere düşünmek gerekiyor.
 Mustafa ORHAN
Tübitak bilim ve toplum programları müdürü
 

6 YORUMLAR

 1. BİLİM FUARINA TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİ OLARAK EGZERSİZE BAŞVURU YAPABİLİYOR MUYUM, BAĞLI OLDUĞUM İLÇE MEB BENİM EGZERSİZİMİ ONAYLAMIYOR. BANA BAŞVURU HAKKIN YOK DİYOR. BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ

  • TUBİTAK LİSE ARAŞTIRMA PROJESİ YARIŞMA İLANI ALANLARINI SIRALARKEN “TEKNOLOJİK TASARIM” YAZMIŞ. İLÇE MEM BUNU UYGUN GÖRMEDİ ORTAOKUL YARIŞMA KISMINDA İSE BİZİM DERSİN ADI GEÇMİYOR. TUBİTAK’A MAİL ATTIM BU DURUM İÇİN CEVAP VEREN OLMADI. YANİ BİLİM FUARINA KABUL EDİLMEDİ, ARAŞTIRMA PROJE YARIŞMASINDA DA ONAY YOK, BU DERS NEDEN VAR? HİÇBİR YARIŞMAYA KATILAMIYOR ŞU ANDA RESMİ OLARAK GÜNLERDİR ARAŞTIRMA YAPIYORUM BİR ŞEY BULAMADIM. TUBİTAK HATA MI YAPMIŞ İLAN FORMUNDA ACABA? ORTAOKUL KISMINDA YAZILMASI GEREKİRKEN İLANIN LİSE KISMINDA ” TEKNOLOJİK TASARIM” DERSİ OLARAK GEÇMESİ. 1,5 AY OLDU SES YOK İLÇE MEM ONAY VERMİYOR RED YAZISI DA VEREMİYOR. NE OLCAK BU DERSİN HALİ …. EGZERSİZ KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.

 2. hocam izleyici ödemeleri ne demek. Biraz acemiyiz biz bu konuda. İlk defa yapacağız. Birde neden iki kere düşünün demiş. Çok mu zor acaba yapması uygulaması. Birde araştırma projesi olarak ortaokuldan örneğin göç sorunu ile ilgili problem belirleyip bunun sonuçlarını raporlaştırılması bu kapsama girermi ? yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • İzleyici ödemeleri proje koordinatörlerini ilgilendiren bir durum değil hocam.
   Geçen yıl İl ARGE biriminden projelerimizi izlemeye gelen görevliler vardı onlara Tübitak’ın ödemesi gereken paradan bahsediliyor.
   Çok zor değil ama tek başına altından kalkmak mümkün değil idare ve size yardımcı olacak arkadaşlar lazım.
   Araştırma projesi olarak göç sorunu çok güzel bir fikir. Kesinlikle olur.
   Geçen yıllarda bazı projeler çok tepki çekti örn: papaz eriğini imam eriğine dönüştürme projesi, hacı robot vs. bu tür projeler sanki tübitak tarafından yaptırılmış gibi medyada çıktı ve kurum yıpratılmaya çalışıldı.
   Buna istinaden projeleri 15 ocağa kadar sisteme girmeden önce il akademik danışmanımıza onaylatmamız gerekiyor.

CEVAP VER