5 yıl içinde gerçekleşecek önemli gelişmeler, IBM

0
3.682 views
IBM her yıl, 5 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen, 
en önemli 5 değişikliği açıklıyor...
IBM’in 2014 de açıkladığı, 5 alana dair 5 yıllık bir gelecekte gerçekleşme olasılığı kuvvetli  gelişmeleri aşağıda, Türkçeleştirilmiş olarak ve Türkçe alt yazı ile infografik + video olarak paylaşıyoruz.  Keyifli okuma ve izlemeler…. #GelecekGuzelGelecek

1- Gelecekte EğitimGelecek 5 yılda IoT (Internet of Things – Şeylerin Interneti), giyilebilir teknolojiler, akıllı tahtalar, yüzeyler ve tüm diğer yeni teknolojiler müthiş gelişecek. Öğrenci sınıfa girdiği ya da okula online bağlandığı anda hem sınıf hem sistem onu en ayrıntılı özelliklerine kadar tanıyor olacak. Bu sayede de öğrenciye özel eğitim, sınav motivasyon, içerik, müfredat uygulamaları mümkün olacak. Eğitim dünyası, ama özellikle de öğrenciler; herkese uyması için zorlanan standart derslerden, konulardan ve dayatmalardan kurtulacak. Öneğin sınıf matematik sevmeyen öğrenciye daha eğlenceli uygulamalarla bezenmiş programlar sunacak. Öğretmen ve öğrenci arasındaki etkileşim çok daha yapıcı, etkin ve keyifli olacak.

Video ve Grafikte epeyce detay var. Mutlaka göz atın:)

İnfografiği büyük boyutta incelemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu izlemek için buraya tıklayınız
IBM 5 in 5 Sitesi’ndeki İngilizce, orijinal kaynak

2- Gelecekte Perakende 

Gelecek 5 yılda yukarıda bahsettiğimiz teknolojiler, augmented reality uygulamaları ve bulut bilişimi çok ama çok gelişecek.Big Data dediğimiz ve halen ortada serseri mayın gibi dolaşan çok kıymetli müşteri bilgisi zapt-ı rapta alınacak. Sosyal Medyadan akan müşteri alışkanlıklarını, tercihlerini çözen bilgiler, analiz edilebilecek ve kullanılabilir, anlamlı veri haline dönüştürülebilecek. Pazarlama, satış alt yapılarıyla entegre kullanılabilir hale gelecek. Tüm bunlar perakende sektöründe inanılmaz gelişmelere sebep olacak. E ticarete yenilir dendiği için beklenenin aksine yerel mağazalar, dükkanlar, akıllı esnaflara gün doğacak. Müşterisine yakın olan ve insani kontak avantajına sahip fiziksel perakende noktaları teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı öğrendikçe mağazalar yeniden önem kazanacak. 

İnfografiği büyük boyutta incelemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu izlemek için buraya tıklayınız
IBM 5 in 5 Sitesi’ndeki İngilizce, orijinal kaynak

3- Gelecekte Sağlık

Beş yıl içinde Nano ve Genetik Teknolojilerdeki gelişmeler sağlık alanındaki uygulamaları akıl almaz yerlere taşıyacak. Giderek küçülen, mobilleşen, daha da akıllı, becerikli hale gelen teşhis ve tedavi araçları, ilaçlar sayesinde sağlıklı insan sayısı artacak. pek çok hastalık DNA çalışmaları ile daha ortaya çıkmadan önlenecek ve tedavi edilecek. Hastalıkların adları, genetik bozuklukların isimleri ile yer değiştirilecek ve düzenli DNA kontrolleri ile kişiselleştirilmiş, nokta vuruşu tedavilerle başta kanser olmak üzere pek çok hastalık yenilecek.

İnfografiği büyük boyutta incelemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu izlemek için buraya tıklayınız
IBM 5 in 5 Sitesi’ndeki İngilizce, orijinal kaynak

4- Gelecekte; Dijital Gardiyan

Teknolojinin ve bu kadar çok, kesintisiz online olmanın en korkutucu, tedirgin eden yanı özellikle kişisel bilgilerimizin güvenliği konusundaki endişelerimiz. Mahremiyet ihlalleri. Gelecekte bu konuların üstesinden siber güvenlikçiler, dijital polisler / gardiyanlar ve özel koruyacılarımız gelecek. Fiziksel dünyadaki gibi bizi tanıyan, alışkanlıklarımıza hakim dijital güvenlikçilerimiz olacak. Bilgi güvenliği konusunda da tıpkı diğer konularda olduğu gibi çok önemli yenilikler, çözümler bulunacak ve gelecek 5 yılda hayatımıza girmiş olacak.

İnfografiği büyük boyutta incelemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu izlemek için buraya tıklayınız
IBM 5 in 5 Sitesi’ndeki İngilizce, orijinal kaynak

5- Gelecekte Şehirler

Akıllı direkler, araçlarımızın içindeki sensörlerle donatılmış teçhicat, akıllı evler vb. Her şey akıllandıkça, yüzeyler, sistemler sensörlerle donatıldıkça doğal olarak şehirler de hemşehrilerini tanımaya başlayacak. Belediyeler, yerel yönetimler kent sakinlerinin ihtiyaçlarını daha odaklı karşılamak, alt yapı hizmetlerini daha etkin vermek üzere her yerden oluk gibi akan bilgileri çok daha anlamlı analizlerle kullanacak. Anlık kararlar verebilen trafik, sağlık, güvenlik, alt yapı servisleri ile kentler keyifle yaşanabilecek hale gelecek.

İnfografiği büyük boyutta incelemek için aşağıdaki resme tıklayınız. Videoyu izlemek için buraya tıklayınız
IBM 5 in 5 Sitesi’ndeki İngilizce, orijinal kaynak

Bu infografiklerin ve videoların yer aldığı IBM resmi 5 in 5 sitesi 

Önceki yılların IBM 5 in 5´ları 

IBM 5 in 5 2014 (Türkçe alt yazılı videolar ve İnfografikler için buraya tıklayınız)

IBM 5 in 5 2012 (Türkçe alt yazılı videsu ve İnfografikler için buraya tıklayınız) 

IBM 5 in 5 2011 (Türkçe alt yazılı videosu ve İnfografikler için buraya tıklayınız) 

CEVAP VER