800 milyon kişi işsiz kalacak işçi Robotlar geliyor

0
1.099 views

ABD merkezli McKinsey Global Enstitü tarafından yapılan araştırma sonuçları robot teknolojisinin gelişmesinin insanları işsiz bırakacağını gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre robotlar 2030 yılına kadar 400 ile 800 milyon kişiyi işsiz bırakacak. 

46 ülkede 800 meslekle yapılan araştırmada robotların iş dünyasına dahil olması sonucu olarak her beş çalışandan biri işsiz kalacak.

Gelişmiş ülkelerde robotlar daha çok kişiyi işsiz bırakacak.

 

Araştırmanın sonucuna göre iş hayatında kullanacak olan robotlar ekonomisi gelişmiş ülkelerde daha çok kullanılacak.

İş kaybının üçte biri Almanya, ABD gibi zengin ülkelerde gerçekleşecek. Araştırmaya göre ABD’de 39-73 milyon kişi 2030 yılına kadar işinden olacak.

Zengin olmayan ülkelerde ise robotlar iş dünyasında daha az kullanılacak.

Makine operatörleri ve gıda sektörü çalışanlarının işleri tehlikede.

Ekonomisi güçlü olmayan ülkelerde ise robotlara yapılan yatırım daha az olacağından robotların iş dünyasındaki etkinliği daha az olacak. Araştırma sonucuna göre Hindistan’da işlerin sadece yüzde 9’u robotlara bırakılacak.

McKinsey Global Enstitü’ye göre robotlaşmanın ülkeler üzerindeki etkisi dört etkene bağlı; gelir seviyesi, ücret oranları, demografi ve endüstri yapılandırması.

https://onedio.com/haber/gelecek-cok-acimasiz-olacak-isci-robotlar-geliyor-2030-da-800-milyon-kisi-issiz-kalabilir-797972

CEVAP VER