Alan Değiştiren Öğretmenlere Kötü Haber

0
1.521 views

Branş değiştirerek başka illere nakil yaptıran öğretmenlere kötü haber.

Bu öğretmenlere yeni yerlerinde kalarak, eski branşlarına dönme olanağı verilemeyecek.Teknoloji tasarım ve zihinsel engelli branşına geçerek yer değiştiren yaklaşık 8 bin sınıföğretmeni ise mahkeme kararı nedeniyle eski branşlarına ve yerlerine dönmek zorunda kalacak.

Milli Eğtim Bakanlığı, tayin yaptırabilmek için yan dallara geçen ancak bu branşlarda mutsuz olduğu için yeniden eski branşlarına dönmek isteyen yaklaşık 20 bin öğretmenle ilgili çalışmanın sonuna geldi. Bakanlık bürokratları, ne yazık ki bunlar için yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok açıklaması yaptılar. “Eski branşını isteyene eski yerine de dönmesi gerektiğini söylediğimizde, kabul etmiyorlar” diyen bürokratlar, bu şartlarda onlar için yapacak çok fazla bir imkan bulunmadığını belirttiler.

8 BİN KİŞİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE DÖNECEK

Sınıf öğretmeni iken norm kadro uygulaması nedeniyle, teknoloji tasarım veya zihinsel engelliler öğretmenliğine geçenlerin durumlarının ise farklı olduğunu vurgulayan bürokratlar, bir sendikanın açtığı dava sonucu yargının bu gruptaki geçişleri iptal ettiğine dikkat çektiler. Bürokratlar, “Bizim yargı kararını uygulamaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Bu öğretmenlerimizi de eski görev yerlerine geri göndereceğiz. Öğretmenler bize, bu branşları çok sevdik, ayrılmak istemiyoruz diyorlar. Ama mahkeme kararını uygulamak zorundayız” dediler.

CEVAP VER