Ambulans Drone ile Tanışın! Uçan Elektroşok cihazı

0
3.952 views

Ambulans Drone ile Tanışın!

Alec Momont isimli kişinin geliştirdiği drone saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor ve kalp krizi hastalarına acil müdahale yapılması için gereken şok cihazıyla diğer ekipmanları taşıyabiliyor.

İlk etapta askeri amaçlar için geliştirilen ve daha sonra kişisel kullanıma uygun modelleri de satışa sunulan drone‘lar günlük hayata girmeye devam ediyor. Havadan video kaydının yanı sıra yük taşımak için de kullanılan insansız hava araçları şimdi de acil durumlarda ilk yardıma koşuyor.

ambulans_drone_2 ambulans_drone_1

Sanıyoruz ki sağlık konusunda ilk yardımın öneminden bahsetmemize gerek yok. Acil durumlarda saniyelerin dahi insan yaşamında ne kadar mühim olduğu düşünüldüğünde, ambulans ve sağlık ekiplerinin ilgili yere ulaşma süreleri yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi belirleyebiliyor. Duruma çözüm üretmesi amacıyla “Ambulans Drone”geliştiren Delft Teknik Üniversitesi mezunu Alex Monton, tam donanımlı tıbbi ekipmana sahip hava aracıyla ilk yardım desteği sağlıyor.

ambulance

 

Sağlık merkezine uluşan telefon ile eş zamanlı hareket eden drone üzerinde kalp ritmini düzenlemeye yardımcı defibrilatör, ilaç, yaşam destek ünitesi ve diğer gerekli malzemeleri barındırıyor. Üstelik mini hoparlörler yardımıyla ilk yardıma ihtiyaç duyan kişi için yapılması gerekenler merkezden sesli talimatla belirtiliyor. Ambulansların trafiğe sıkışma ihtimali ya da adresin bulunma güçlüğü göz önüne alındığında olay yerine 1 dakika gibi kısa sürede ulaşan drone’lar, profesyonel sağlık personeli gelene kadar hayati öneme sahip oluyorlar. Şimdilik proje aşamasında olan Ambulans Drone’un üretimi için ise fon desteği toplanması gerekiyor.

 

CEVAP VER