Arduino Akıllı Otopark projesi Mblock ile arduino Metin GÜVEN

5
6.255 views

Arduino Akıllı Otopark projesi Mblock ile arduino

Akıllı otopark projemiz ile otoparkları otonom bir yapıya kavuşturup park yeri arama derdine son veriyoruz. Bilim fuarı için tasarladığımız projemizin çalışma videosu ve resimleri aşağıdadır.

Otopark projemiz 3 araç park yerine sahip olup sensörler aracılığıyla park işlemi yaptırılmaktadır.

Gerekli Malzemeler:

  1. Arduino Uno
  2. Servo motor
  3. 7 segment display
  4. LDR
  5. Ultrasonik mesafe sensörü
  6. Jumper kablo
  7. Silikon tabancası ve silikon
  8. Lehim seti
  9. Park alanı için ahşap zemin

Projemizin çalışma prensibi şu şekildedir.

Otoparkın girişinde içerideki boş park yerini gösteren sayacımız bulunmaktadır. Kapı girişindeki mesafe sensörünün önüne araç geldiğinde eğer displayde 0 sıfır dışında bir rakam yazıyorsa servo motorun açısı değişecek ve araç park yerine doğru ilerleyecektir. Park yerindeki ldr’nin üzerini kapatan araç displaydeki rakamın 1 azalmasını sağlayacaktır.

3 araç da park yerine girip ldr’lerin üzerini kapattığında Displayde sıfır rakamı yazacak ve içeride park yeri olmadığı görülecektir. Park yeri olmadığında kapı açılmayacaktır. 

Park işlemini tamamlayıp çıkmak isteyen araç kapının önüne geldiğinde zemindeki 4. ldr’nin üzerini kapanmakta ve servo motor kapıyı yine açmaktadır.

Projenin bitmemiş halinin videosu aşağıdadır

Tübitak 4006 Bilim fuarı Metin Güven

5 YORUMLAR

  1. Hocam bilim fuarı için hazırlıyorum bende aynı projeyi ama kod da hata alıyorum. Bi sakıncası yoksa kodları ve şemayı paylaşabilir misiniz

CEVAP VER