Baş Döndüren Birbirinden İlginç Mimari Tasarımlar

0
2.440 views

Bu tasarımların hepsi de üst düzey mimarlar tarafından özenle hazırlanmış!

Kimi ev, işyeri, kütüphane öyle yaratıcı planlarla çiziliyor ki, farklı dizaynları ile adeta büyülüyor. İşte o muhteşem yapıtlar!

Helix Köprüsü
Singapur Nehri’nin başında yayalara geçit sağlamak için 2006 yılında düzenlenen 36 girişlik uluslararası bir tasarım yarışmasının sonucu dizayn edilmiş bir köprüdür.

Plan konsepti, köprüyü bir yay içinde eğri tutmaktı.
Planlanan konseptin dışında bir tasarım olarak cam ve delikli çelikten bölünmüş paneller olarak entegre edilmiştir. Yolculuk boyunca ilginç bir hareket akışı hissi vermesi ile diğer köprü çeşitlerinden farklı bir boyut kazanmıştır. Geceleri lazer aydınlatma şeritleriyle olağanüstü bir görüntüye imza atar.

Avustralya’nın Gold Coast Kuleleri
Kas sinirlerini anımsatan heykelsi kıvrımlı cam formlara da sahip olan ve kavisli bir podyum üzerinde kalacak şekilde dizayn edilmiş heykel kuleleri Zaha Hadid imzasını taşıyor.

Kansas Halk Kütüphanesi ( Missouri- ABD)
Kansas Belediyesi tarafından halkın oyu ile seçilmiş Romeo ve Juliet, Yüzüklerin Efendisi gibi batı kültürünün eserleriyle dizayn edilmiş bu kütüphaneye kim girmek istemez ki? Halkı kitap okumaya teşvik eden görüntüsüyle göz dolduruyor.

Sanat Okulu -Singapur
Kasım 2016 yılında çevre sağlığı uzmanları, davranış bilimcileri ve biyoistatisticiler gibi araştırmacılar tarafından tasarlanan bina yeşille bütünleşmiş çevreci güzelliği ile ruhunuza mistik bir hava katıyor.

Zaha Hadid imzasını taşıyan asimetrik eserler…

ofpof

CEVAP VER