Bilgisayar destekli tasarım ünitesine giriş etkinliği

4
4.500 views

Bilgisayar destekli tasarım ünitesine giriş etkinliği

Teknoloji ve tasarım dersi 7. sınıf bilgisayar destekli tasarım ünitesine girişte, bu etkinlikle 3 boyutlu cisimlerin ön – yan ve üst görünüşlerini çıkarırken yaşanan zorlukların önüne geçeceğinizi umuyoruz.

Öğrencilerimiz için kırtasiyelerde satılan birim küplerden aldık. (8 TL)

Birim küplerden derse girişte her öğrenciye en az 4 en fazla 7 tane alabileceklerini söyledik. (4 ten az çok kolay 7 den fazla küp ise amacın dışına çıkaracak kadar zorluyordu.)

Öğrencilerimiz Birim küplerden oluşturdukları 3 boyutlu şekillerin ön ve yan bakış yönünü belirledikten sonra Görünüş çıkarma işlemine başladılar.

Şekillerin ön – yan ve üst görünüşlerini çizerken zaman zaman ayağa kalkıp kağıt üzerinde göremedikleri ve algılayamadıkları yüzeyleri görerek çizmeyi başardılar. Çok kalıcı bir öğrenme gerçekleştiğini düşünüyorum.

 

4 YORUMLAR

  1. Hocam, harika bir fikir bence, süper olmuş..☺ biz de kare veya dikdörtgen masa kalemlik üçlü setlerinden cizdirmeyi planlıyordum..Bu aklıma gelmedi..

  2. Harika yöntem tebrikler. Bu şekilleri mıknatıs veya başka yöntemle birbirine bağlarsak, yap-boz tarzında daha fazla şekil ve örnek elde edebiliriz. Ayrıca düzlemin üzerinde şekilleri elimize alıp farklı boyutlarını görmeleri için çevirebiliriz. Anlaşılır ve çok faydalı bir etkinlik hocam. Kolay gelsin

CEVAP VER