Bilim fuarımız neden kabul edilmedi

0
4.004 views

2017 – 2018 Tübitak Bilim fuarı başvuruları sonuçlandı ama herkesin aklında soru işaretleri kaldı.

Proje raporlarının yetersiz olabileceği, akademisyenlerle yeterince iletişim sağlanamadığı, başvuru sayısının çokluğu… ve diğer sebepler reddedilme nedenleri arasında gösterilebilir.

Başvuru sonuçlarını beyan ettiği tarihte (25 Aralık) açıklayan tübitak, acaba onay için görevlendirdiği il akademik danışmanlarını ne kadar tanıyor?

Bugün elde ettiğimiz bilgilere göre bazı illerde başvuran okulların 3 te 2 sinin reddedildiğini öğrendik.

Tübitak bilim fuarlarında akademik danışman olarak görevlendirilen akademisyenlerin bazılarının 4006’nın amaçlarından haberi olmasa gerek…

  1. Bilim fuarlarıyla bilim kültürünü yaygınlaştırmaktan,  ( Okullara aktarılacak hibe ile belkide imkansızlıklar yüzünden sürekli erteledikleri yıl sonu sergilerini yapacaklardı…)
  2. Bilim fuarlarıyla Farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması gerektiğinden,  (Akademisyenlerin onay aşamasında internetten araştırma yapıp, bu daha önce yapılmış diye reddetikleri projeler belki de onlar için bir ilk ti…)
  3. Bilim fuarlarıyla öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması gerektiğinden (Öğrenciler yaptığı ürünleri sergileyerek derslere motive oluyor, okula gelen davetlilerle okul ortamı dinamik bir yapıya kavuşuyor, beğenildiğini görünce gururlanıyor yeni projeleri için öz güven kazanıyor…)

Ben şimdi öğrencilerime bilim fuarı yapamayacağımızı nasıl anlatacağım

Bunların dışında bir de boşu boşuna e-imza alan öğretmenlerimiz var. Peki bu maddi kaybı kim karşılayacak… Tüm öğretmenlerimizi yeniden değerlendirme yapılmasını istemek ya da maddi kayıplarının giderilmesi için [email protected] adresine mail göndererek bilgi talebinde bulunmalarını rica ediyorum…

 

CEVAP VER