Bilime adanmış ilginç bir hayat Grigori Perelman

0
1.982 views

Alçakgönüllü, samimi ve sadece bilime adanmış ilginç bir hayat hikayesi…

Grigori Yakovlevich Perelman (13 Haziran 1966) matematikte çözülemeyen en büyük problemlerden biri olan Poincaré sanısını çözen dahi Rus matematikçi…

Yüz yıldır çözülemeyen ve dünyanın en büyük 7 probleminden biri sayılan Poincaré önermesini 2002 yılında çözen Perelman, çözümünün 4 yıl sonra 2006 yılında kabul görmesinden ve de bu fazla gecikmeye neden olan ABD’deki bazı meslektaşı matematikçilerden gerekli saygıyı görmediğiden onuru kırıldığı için 1 milyon dolar para ödülünü ve matematiğin Nobel’i olarak kabul edilen Fields Ödülü’nü reddetmiştir.

“Ben ünlü olmak istemiyorum. teşhir edilecek sirk maymunu değilim. Altı üstü bir soru çözdüm ve bu kadar büyütülmesi ilginç.” demiştir.

Ayrıca bu sözlerin ardından St. Petersburg’daki Steklov Enstitüsü’ndeki görevinden istifa etmiştir.

Annesiyle birlikte ve yine annesinin emekli maaşıyla hamam böcekleriyle dolu bir evde yaşamaktadır. Odasında bir masası, bir yatağı ve bir sandalyesi bulunmaktadır.

Perelman’ın, uzmanlar tarafından bile zor anlaşılan, Poincaré önermesine çözümü resmen 2006’da kabul edilmiştir. 2010’da düzenlenen bir yarışmada dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözdüğü için bu kez milenyum ödülü verilmiş, yine ödülü almayacağını açıklamıştır.

En son 1 milyon doları alabileceğini bunu matematik eğitiminin gelişimini için harcayabileceğini söylemişse de almamıştır.

Dünyanın yaşayan en zeki insanı sayılan Grigori tüm popüler kültürü silkip atmış, gönüllerde taht kurmuştur…

Saygıyla selamlıyoruz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Grigori_Perelman

P1S2all

Torus_cycles

CEVAP VER