BİR ASIRLIK DESTAN: ´ÇANAKKALE´ ŞİİR VE RESİM YARIŞMASI

0
2.029 views

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez düsturunu kendimize şiar edinerek, Gaziler diyarımızdan Çanakkale’ye gerek vefa borcumuzu ödemek, gerekse gençlerimize Çanakkale bilincini aşılamak adına, ‘’BİR ASIRLIK DESTAN: ÇANAKKALE’’ sloganıyla bir dizi çalışma başlattık. 

BİR ASIRLIK DESTAN: ÇANAKKALE

Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, 

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! 

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer. diyerek bu ülke için canını malını veren, bütün sevdiklerini gözünü kırpmadan ardında bırakarak cepheden cepheye koşan, aziz Mehmetçiklerimizin destanlar yazarak kazandıkları Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı münasebetiyle Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, toplumda birlik ve beraberlik ruhunu canlandırmak amacıyla ulusal düzeyde BİR ASIRLIK DESTAN ÇANAKKALE içerikli bir dizi faaliyet düzenliyoruz.

         Tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen:

“Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi… 

       Bedr´in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.” diyerek yüksek bir ruh ve şuurla,  bir an önce Cenab-ı Hakk’a kavuşmak arzusuyla, canın nasıl feda edildiğini gösteren tarihimizin en önemli savaşlarından biridir Çanakkale…

        Söz konusu vatan ve namussa hiçbir tefrikaya düşmeden, tarihinden ve imanından almış olduğu büyük güçle Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, milli birlik ve beraberliğin adıdır Çanakkale…

         Dönemin son teknolojik silahlarıyla donatılmış düşman askerlerine karşı; kocaman yürekleriyle vatanını korumak için Ankara’dan, Diyarbakır’dan, Van’dan, Edirne’den, Kars’tan, Trabzon’dan, İzmir’den Anadolu’nun her yerinden hatta Halep’ten Gazze’den, Batum’dan dahi akın akın zafere koşanların adıdır Çanakkale.

      Vatanın her karış toprağında aziz şehitlerimizin hatıraları mevcuttur. Ülkemizi ve milletimizi ayrıştırmaya çalışanlara karşı maneviyatımızı, birliğimizi ve beraberliğimizi korumak için temel alacağımız savaş, Çanakkale Savaşı’dır. Yüzyıl öncesinde şehadete birlikte yürüyen kardeşlik ruhunu, bugün yine o dönemden ilham alarak tesis etmeyi kendimize vazife addettik.  Kabirlerinde koyun koyuna yatan, bayrağı yere düşürmemek için “Allah! Allah!” nidalarıyla ölüme giden şehitlerin torunları olarak bizler de, bu sorumluluk bilinciyle, birlik ve beraberliğimizin korunması için aynı ruh ve şuurla mücadelemize devam edeceğiz.

         Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez düsturunu kendimize şiar edinerek, Gaziler diyarımızdan Çanakkale’ye gerek vefa borcumuzu ödemek, gerekse gençlerimize Çanakkale bilincini aşılamak adına, ‘’BİR ASIRLIK DESTAN: ÇANAKKALE’’ sloganıyla bir dizi çalışma başlattık.

          Bu bağlamda yapacağımız çalışmalar şu şekilde olacaktır;

  • Tüm yurtta Şiir ve Resim yarışmaları düzenlemek.
  • Bu yarışmadaki kazanımımız olan şiirleri kitap haline getirmek,
  • Dereceye giren resimleri en güzel yerlerde sergileyerek ölümsüzleştirmek.
  • Oluşturulan ekiple Çanakkale konulu tiyatroyu sahnelemek.
  • Bir GALA GECESİYLE yapılan çalışmaları taçlandırmak.

         Yarışma süreci bugün itibariyle başlamış olup, duyurular tüm okullarımıza yapılmıştır. Eserler 04 Mart 2015 tarihine kadar kabul edilecek, 05-06 Mart 2015 tarihlerinde seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve ilk 30’a giren eserler kitaplaştırılacaktır. Dereceye giren eserler, Şahinbey İlçe Milli Eğitimin resmi sitesinden duyurulacaktır. Yarışma şartnamesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün internet sayfasında ilan edilmiş olup, GALA GECEMİZ ise 17 Mart 2014 tarihinde yapılacak, saati ve yeri hakkında değişiklik olması durumunda kesin bilgi yine aynı sitemizden daha sonra duyurulacaktır.

          Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’UN ´´Çanakkale Şehitlerine´´ adlı şiirinde:

         “Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 

          Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.”  dediği o pâk alınlar için diyoruz ki:

       “Onlar, bu topraklara kanlarını akıttılar. Bizler terimizi akıtalım. Onlar bu vatan için canlarını verdiler. Bizler emeğimizi verelim. Şehitlerimizin kanlarını dökerek, canlarını vererek koruduğu bu yurdu yüceltmek hepimiz için milli bir görev olmalı.” diyerek tüm halkımıza selam ve sevgilerimizi yolluyor, gerek halkımızı gerekse tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, Çanakkale’yi yaşamak ve yaşatmak hususunda bizlerle birlikte yürümeye davet ediyoruz.

 

Yasin TEPE

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü

BASIN DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ…

ŞARTNAME İÇİN TIKLAYINIZ…

ŞİİR ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ…

RESİM ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ…

CEVAP VER