“Bu insanlar zehir gibi neler yapmış ya? ” diye şaşırdığınız İcatlar ve İnovasyonlar (Güncel)

0
13.684 views

 

1- Bomba Dedektörü Yüzük
Yeni geliştirilen teknoloji harikası bir yüzük, çevredeki bombalar gibi kimyasal tehditleri ve hatta biyolojik tehditleri algılayabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-Sakızla Kanser Teşhisi

Sakız nefesimizi tazelemenin yanı sıra artık hayat da kurtarabilir. Bir biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği sakız, kişinin kanser olup olmadığını belirleyebilecek. Bu sakız çiğnendiğinde kişinin tükürüğünde bulunan kimyasal maddeleri absorbluyor.(emiyor) Çiğnendikten 15 dakika sonra sakız tükürükte,  bazı kanser türlerinin salgıladığı kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığının tespitini yapabilecek.

Bilim adamları, henüz test aşamasında olan sakızın tespitte başarılı olması halinde kanser teşhisi için kan, idrar ve biyopsi örneklerine ihtiyaç duyulmayacağını belirttiler.

 

 

 

 

 

 

 

3-WiFi Sinyallerinden Duyguları Okuyabilecek Teknoloji 

Bu çalışmanın temelinde yatan fikir ise, mevcut teknolojilerle duyguları izlemek. Yüz tanıma kameralarında belli ifadeler izlenebilse de bir pokercinin suratından hiçbir şey anlayamayabilirsiniz. Araştırmalar yansıyan kablosuz sinyalleri tanımlayabilmek , bir algoritma geliştirdi. EQ Radyo sistemiyle bir kişinin heyecan,kızgınlık veya mutluluk gibi duygularını % 87 gibi bir doğrulukla tayin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

4-Almanlar Tuz Tanesi Büyüklüğünde , Şırıngayla Enjekte Edilebilen Kamera İcat Ettiler
Alman mühendisler şırıngayla verilebilecek kadar küçük ,bir tuz tanesi kadar bir kamera geliştirdiler. Teknolojinin özellikle, tıbbi görüntüleme ve gizli görüntülemede kullanılabileceği düşünülüyor. Stuttgart Üniversitesi’nden araştırmacılar 3 boyutlu yazıcı kullanarak, sadece iki saç teli kalınlığında optik fibere bağlanacak, üç lensli bir kamera geliştirdiler.

Lens sadece 100 mikron yani bir milimetrenin 10’da 1’i büyüklükte ve kılıfıyla 120 mikrona erişiyor. 3.0 mm uzaklıktan odaklanabiliyor ve 1,7 metrelik optik fiberle aktarım yapıyor. Bu görüntüleme sistemi kolaylıkla bir şırınga iğnesine verilebiliyor. Bu sayede bir organa ve hatta beyine yollanabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

5-Otomatik Sıcaklık Kontrollü Akıllı Mont
Flexwarm akıllı mont metalik bulamacın kalın bir film içine basılmasından yararlanarak, elektrikle beraber ısı üretiyor. Bu ısıtıcı element kaz tüyü ve naylon kumaş arasında yer alıyor. Yünlü naylon kumaş ise su geçirmez,rüzgar geçirmez, yırtılma dirençli olarak üretilmiş. Ayrıca makinede yıkanabiliyor. Bu tabakalar sayesinde ultra hafif ve kompakt bir ceket mont karışımı sportif bir ürün ortaya konmuş. Flexwarm akıllı telefonlara bluetooth ile bağlanarak kendi uygulamasıyla kolayca yönetilebiliyor. Bu sayede göğüs, sırt veya parmaksız eldiven kısımlarındaki ısıları ayrı ayrı kontrol edebiliyorsunuz. Flexwarm akıllı ceketteki çifte sensörler otomatik olarak vücudunuzun istenilen sıcaklığa ısıtıyor. Entegre teknoloji 65 º C ‘ye kadar ısıtabiliyor. Ayrıca antistatik özellikleri ekstra güvenlik sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

6-Parmak İzi Güvenlikli Hap Kutusu
Johns Hopkins Üniversitesi’nden makine mühendisliği öğrencileri sadece uygun zamanda hastaya ilaç veren, aksi takdirde çekiçle, matkapla bile açılamayan parmak izi sensörlü hap kutusu geliştirdi. İnovasyon açısından farklı bir tasarıma sahip olan hap kutusu termosa benziyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-Boru Hatlarındaki Su Kaçaklarını Gösteren İletken 
Dev bir su arıtma sisteminin borularında bulunabilecek bir sızıntıyı bulmak çok zor bir iştir.
Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği elektrik ileten kağıt su sızıntılarını tespit edebiliyor.

Prof. Anthony Dichiara liderliğindeki öğrencilerden oluşan bir ekip, geleneksel kağı üretim tekniklerini kullanarak ağaç fiberleriyle yüksek iletken karbon nanotüpleri karıştırdılar. En başta amaçları elektrik ileten bir kağıt üretmekti. Fakat  kağıda yanlışlıkla su damlası gelince , kağıttaki ipsi hücreler hızla şişerek, normal boyun 3 katına ulaştılar. Nanotüplerdeki bu değişiklik kağıtın iletkenliği bozarak, kağıttan led lambaya aktarılan gücü kesti.

 

 

 

 

 

 

 

 

8-Bioo Telefonunuzu ,Saksıdaki Bitkinizin Fotosentez Enerjisiyle Şarj Ediyor
Bioo saksıdaki bitkinin fotosentezden elde ettiği enerjiyle USB ‘den bağladığınız cihazınızı şarj edebiliyor. Bu harika teknoloji sayesinde telefonunuzu saksıya bağlayın, şarj başlasın. Bu icat bitkinin fotosentezle ürettiği biyolojik elementleri topraktan alıyor ve elektriğe dönüştürüyor. Sakın  korkmayın, bu bitkiniz için tümüyle güvenli ,halen istediği besinleri üreterek çiçek açabilir.Bioo sadece geri kalan enerjiyi alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

9-Pençelere Sahip Drone

Şahin gibi pençelere sahip ve nesneleri yakaladığı gibi kaldırabiliyor. Oldukça korkutucu olan bu yeni drone platformuna robotik bir isim bile verdiler ; PD6B-AW-ARM. Bu hexacopter(6 pervaneli) 5 eksenli özel tasarım robot kollarına sahip. Bu drone aynı bir avcı kuş gibi yukardan hedefine yaklaşıp, yakalayabilir. Aslında oldukça korkutucu, kötü amaçlarla umarız kullanılmaz.

 

10-Hırsızların eve girmesini önleyen akıllı lamba 

Tatildeyken eve hırsız girmesini önlemenin en iyi yolu ışıkları açık bırakmak oluyor. Tabii sürekli açık olan ışıklar hem elektrik faturasının kabarmasına neden oluyor hem de yeterince inandırıcı olmuyor. BeON adlı lambalar kullanıcının alışkanlıklarını takip ederek evde biri yaşıyormuş izlenimi veriyor ve kötü niyetli kişilerin eve girmesini engelliyor.

Ev sahipleri evden uzaktayken sistem faaliyete geçiyor ve gerçekten de evde biri varmış gibi ışıkları açıp kapatıyor. 800 lümenlik aydınlatma sağlayan her bir lambanın üzerinde kendi modülü bulunuyor. Bu modüller gerektiğinde lambanın geliştirilebilmesine imkan sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.gercekbilim.com

Derleme ve Düzenleme: Mustafa ÇAKIR

 

CEVAP VER