Cheetah robot engellerin üzerinden atlayabiliyor [Video]

0
1.945 views

MIT’nin robotu Cheetah engellerin üzerinden atlayabiliyor [Video]

Boston Dynamics’in darbe alsa dahi dengesini koruyabilen köpeği Spot‘tan sonra MIT’nin robotuCheetah işleri biraz değiştiriyor. Çita’dan esinlenilerek yaratılan robot, koşarken engellerin üstünden atlayabiliyor.

MIT’nin Cheetah projesi aslında pek de yeni sayılmaz. Geçtiğimiz yıl yayınladıkları bir video ile robotlarını tanıtan araştırmacılar, Cheetah’ın zıplayabildiğinden de bahsetmişti. Ancak bu zıplama yeteneği artık çok daha gelişmiş durumda. Bir önceki videoda güvenlik ipleriyle, düz zeminde engel üzerinden atlayabilen Cheetah artık güvenlik ipleri olmaksızın da engelleri aşabiliyor ve dengesini koruyabiliyor. Cheetah’ın algoritması, koşarken önüne çıkan engele olan mesafe ile engelin yüksekliğini hesaplıyor ve robot bu verilere göre zıplıyor. Yayınladıkları videoda robot önce 27, sonra 34 ve son olarak da 40 cm’lik engelin üzerinden atlıyor. Araştırmacılar Cheetah’ın bunu yapabilen ilk dört ayaklı robot olduğunu belirtiyor.

ezgif-309165156-660x371

Terminator: Genisys filmine yaklaşık bir ay kalmışken koşarken duraksamadan engellerin üzerinden atlayabilen bir robotun sizi kovalamasını istemeyebilirsiniz. Haberin devamındaki videodan Cheetah’ın engelleri nasıl aştığını izleyebilirsiniz.

VİDEO

 

CEVAP VER