Çılgın Profesör‘den çılgın proje

0
3.896 views

Çılgın Profesör‘den çılgın proje

Türk profesör ve ekibinden, milli savunma teknolojisinde çığır açacak buluş. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Lütfi Öksüz ve 10 kişilik ekibi, savaş uçaklarını füze kullanmadan, elektromanyetik dalgalarla düşürecek sistemin kodlarını çözdü.

Yelda GÖKDAĞ / ANKARASüleyman Demirel Üniversitesi Plazma Araştırma Laboratuvar’nda Doçent Doktor Lütfi Öksüz ve ekibi Türkiye’de ilk kez yüksek güçlü yüksek frekanslı elektromanyetik enerjiyi bir noktadan diğer bir noktaya kablosuz olarak aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Lütfi Öksüz “Ülkemizde ilk defa yüksek güç yüksek frekans mikrodalga radyo frekans sistemini SDÜ Plazma Araştırma Laboratuvarında Kanadalı ve Amerikalı ortaklarımızla birlikte kurduk. Bu sistemler ülkemizde yok ve ilk defa ülkemizde kuruldu.1 metre uzaklıktan arada hiçbir bağ olmaksızın neon lambalarını yakabiliyor , bu da 1 metre uzaklıktaki araba,bilgisayar gibi sistemleri tahrip edebilme yeteneği kazandırıyor. Geleceğin savaşlı bundan sonra kimyasal bombalarla değil , elektromanyetik dalgalarla olacaktır.Bir ülkenin enerji santrallerini etkisiz hale getirmek , uyduları ve uçakları düşürmek istiyorsak , mayınları uzaktan imha etmek istiyorsak bu tarz çalışmalar çok önemlidir” dedi.

Aynı zamanda gerekli desteklerin verilirse ülkemizin elektromanyetik bir koruma alt yapısı kurulabileceği belirtildi.

 

Dünyada sadece ABD’de bulunan, Rusya’da ise ARGE aşamasında olan sistem, tamamen yerli imkanlarla oluşturuldu. ABD’nin milyarlarca dolar harcadığı proje, Isparta Üniversitesi’nin 30 metrekarelik laboratuarından çıktı. Yapılan ön testlerde sistem sorunsuz çalıştı. Proje ile mayınlı alanları tek tuşla temizlemek de mümkün.

‘Akıllı Cam’ı da bulmuştu 

Dahi Profesör Lütfi Öksüz, daha önce de dinlemelere karşı kesin sonuç veren “Akıllı Cam” adlı projeyi geliştirmişti. Elektromanyetik dalgaları engelleyen “Akıllı Cam” projesi, binaların tüm yüzeylerine kaplanarak kullanılıyor.

 050920141841084799181

CEVAP VER