TEKNOFEST’te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Günümüzde gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır” dedi. Dijital güvenliğin bulunmaması durumunda gerçek anlamda özgür olunamayacağının altını çizen Erdoğan, dünyanın her yerindeki Türk bilim insanlarına çağrı yaptı.

İstanbul’daki 3. Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te kendisine özel dikilen pilot kıyafetiyle kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknolojik gelişmenin önemini vurgulayan mesajlar verdi:

Her yenilik gibi teknolojik yeniliklerin ilk aşaması hayal edebilmektir. Ne zaman hayal etmeyi bıraktıysak o zaman gerilemeye başladık. Milli teknoloji hamlemizin ve bu anlamda Teknofest’in bir sıçrama vesilesi olmasını temenni ediyorum.

Ülkemizin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin başarıya ulaşması, teknoloji üreten bir toplum haline dönüşmemizle mümkündür. Festivalimize ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce gencimizi ve diğer katılımcılarımızı işte bu hedeflere ulaşmayı sağlayacak potansiyelimizin örnekleri olarak görüyorum. ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ doğrultusundaki tüm çalışmaları, Cumhurbaşkanlığı ve ilgili tüm kurumlar olarak sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte desteklemekte kararlıyız. Sadece bu etkinliğin düzenlendiği şu havalimanı bile ülkemizin teknoloji konusundaki vizyonunun en somut ifadesidir. Hezarfen’in, Ali Kuşçu’nun, Uluğ Bey’in başlattıkları hamleyi işte bu gün burada yeni havalimanımızda çok farklı bir yere taşıyoruz. Yıllardır başka yerlerdeki gösterilerini hayranlıkla izlediğimiz pek çok etkinlik, artık ülkemizde düzenleniyor.

-Türkiye, savunma sanayi ihtiyaçlarının yüzde 65’ini kendisi üretebilen bir ülke durumunagelmiştir. Halen ülkemizde 600’ün üzerinde savunma sanayi projesi yürütülüyor. Tanktan zırhlı araçlara, savaş gemisinden deniz altına, uçaktan helikoptere, silahlı ve silahsız insansız hava araçlarından milli piyade tüfeğine, uydulardan hava savunma sistemlerine, füzelerden lazer silahlarına kadar geniş bir ürün yelpazesine şu anda sahibiz.

Teknoloji konusunda sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece, hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız.

— Artık fiziki güvenliğinizi siber güvenlikle, dijital sanayiyle, yerli yazılımla, yapay zekayla tahkim etmiyorsanız kendi kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Günümüzde dijital güvenliğiniz yoksa istediğiniz kadar fiziki tedbir uygulayın, gerçek manada özgürlüğünüzü sağlayamazsınız.

 

Sene boyunca Teknoloji ve Tasarım dersimizle alakalı olarak, özellikle yenilenen 7.sınıf ve 8.sınıf müfredatıyla ilgili olarak ETKİNLİK ÖRNEKLERI- YILLIK PLAN- ZÜMRE TOPLANTI TUTANAKLARI ve dersimizle alakalı olarak hertürlü bilgi ve veri paylaşımı yapılacaktır. Ayrıca Tübitak 4006 yürütücüsü olacak zümre arkadaşlarımızın işlerini kolaylaştıracak evrak ve proje örnekleri paylaşıma açılacaktır. Arduino-STEM-Maker konu başlıklarıyla ilgili fikir alış verişi yaparak bu konularla alakalı bilgilerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız. Bağlantıya tıklayarak grubumuza katılabilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/teknolojivetasarimstembilimfuari/ Şimdiden hepinize teşekkürler

CEVAP VER