Deniz tutkusuyla teknolojik üretim

0
1.840 views

 

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Deniz Karaşahin, deniz tutkusunu teknolojik üretime taşıdı.

Karaşahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen 100 bin TL’lik “Teknogirişim Sermayesi Desteği” hibesini kazanarak yelkenli tekneler için Türkiye’ye ithal edilen otopilot sistemlerini geliştiriyor.

Hobi olarak başladı

Güney Ege Yelken Kulübü Kurucu Üyesi de olan Karaşahin, 9 yaşında hobi olarak başladığı yelken sporunda eksiklikleri gördü ve Türkiye’nin sektörde kendi teknolojisine sahip olmasını sağlamaya karar verdi. Bir yıllık süreyle 100 bin TL’lik hibeyi kullanmaya hak kazanan ve çalışmalarını teknolojik ürün geliştirmeye odaklanan Karaşahin, Avrupa Birliği’nin en önemli ve kapsamlı yeni tasarım yarışması kabul edilen A’ Design Award’da gümüş ve altın ödüller kazandı. Bakanlığın, Türkiye’de bulunmayan teknolojinin geliştirilmesi amacıyla genç girişimcileri desteklediğine dikkat çeken Karaşahin, “Bakanlığımız, lisans eğitimini tamamlandıktan sonra beş yıl içinde yeni bir teknoloji geliştirmeyi hedefleyen girişimcilere ya da Türkiye’de henüz üretimi yapılamayan yeni teknolojik ürünlerin yapılmasını sağlamak amacıyla destek veriyor” dedi.

Otopilotta çok geriyiz

Türkiye’de tekne yapım sektörünün çok iyi durumda olduğunu, ancak birçok ürünün ithal edildiğini vurgulayan Karaşahin, çalışmasıyla otopilot (mekanik, elektrik ve hidrolik sistemleri kullanarak, herhangi bir insan komutu gerekmeden aracın kumanda edilmesini sağlayan alet) üretiminde Türkiye’de marka ve tasarım eksiliğinin giderileceğini söyledi. Türkiye’de büyük bir pazarın bulunmasına rağmen yüksek ücretlerin ödendiğine ve servis ağının olmadığına dikkat çeken Karaşahin, yakın zamanda Türkiye’nin yelkenli teknelerde kendine has otopilot ürününe kavuşacağını kaydetti.

Hürriyet

CEVAP VER