DESTEKLEME KURSLARINDA AYRIMCILIK MI YAPILIYOR

0
2.279 views

DESTEKLEME KURSLARINDA AYRIMCILIK MI YAPILIYOR

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında okullarda açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında açılacak kurs derslerinde modülünde bir tek Teknoloji ve Tasarım  dersi yer almamaktadır.

2016-2017 yılı destekleme ve yetiştirme kursları kılavuzu incelendiğinde dersle ilgili herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen 7 ve 8. sınıflarda zorunlu olarak okutulan Teknoloji ve Tasarım dersine yönelik mağduriyet oluşturmaktadır.

Bakanlığımızın Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2016 yılında yayınlamış olduğu Destekleme ve Yetiştirme Kursları Tanıtım Kitapçığında Sıkça sorulan sorular kısmında 6. Kurslar hangi derslerden açılır? Ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden ve ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır denilmesine rağmen Teknoloji ve Tasarım  dersinin kurs kapsamından kaldırıldığı ve bu dersten kurs açılamayacağı modül üzerinden görülmektedir. Bu konu şuan görev yapmakta olan 15 bin Teknoloji ve Tasarım öğretmenini mağdur duruma düşürmektedir.

Dersimiz kapsamında herhangi bir ders dışı egzersiz çalışması da yapılamamaktadır. Elimizde öğrencilerle çalışma yapacağımız bir tek DYK kursları vardı şimdi bu kursların kaldırılması ile de çalışma yapacağımız bir alan kalmamış oldu. Yıl içinde birçok özgün proje ile yarışmaya katılan öğrencilerimiz için çok verimli olan bu ders neden kurs programından çıkarıldı anlayabilmiş değiliz.

Gecen yıllarda ulusal ve uluslar arası birçok tasarım yarışmasında dereceler elde edilmiş ülkemiz adına bu ders içerisinden birçok başarı sağlanmıştır. Bizler ülkemiz adına iyi şeyler yapmak isteyen öğretmenleriz.

Bakanlığımızın yayınladığı öğretim programı taslağı hakkında Türkiye’nin bilimsel araştırma ve inovasyon kapasitesinin artırması, diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için genç yaşta öğrencilerin buluş yapma, bunlara katma değer kazandırabilme cesaret ve yetkinliğine sahip olması açısından bu programın önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, Bundan dolayı bu program sadece öğrencileri icat etmeye yöneltmeyecek, aynı zamanda bir inovasyon ekosistemi de oluşturacak görüşleri yer almaktadır.

Bu görüşler doğrultusunda Teknoloji ve Tasarım dersinin destekleme ve yetiştirme kursları kapsamından çıkarılması gerçekten bir şeyler yapmak isteyen Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerini mağdur etmekte ayrıca  her ortamda inovasyonun öneminden bahsedildiği bu dönemde yani teknoloji çağında kurs kapsamında Beden Eğitimi, Müzik, Drama, Görsel Sanatlar ve diğer branş derslerinin yer aldığı kurs modülünde Teknoloji ve Tasarım dersinin olmaması bu dersi talep eden ve edecek olan öğrencilerin mağduriyetine sebep olacağı aşikardır.

Memiş KILIÇ https://twitter.com/memkilic

MEB Personel

CEVAP VER