Engelliler için yapım kuşağı projeleri

Geleceğin Mucitleriyle Tanışın!

Şimdiki çocuklar bir harika! Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin düzenlediği, Samsung desteğindeki Geleceğin Mucitleri Bilim Yarışması’nda çocuklar, kendilerinden büyük işlere imza atıyor, başta Türkiye olmak üzere dünyanın geleceğine katkıda bulunuyor. 

Aşağıda göreceğiniz 11 harika icat “Çocuğum şimdi icat çıkarma” sözünü hiç ama hiç dinlememiş küçük mucitler tarafından geliştirildi. Onlar soru sordular, merak ettiler, araştırdılar, tartıştılar ve ortaya tamamen kendi beyinlerinin ürünü bu harika icatları çıkardılar. İyi ki de çıkardılar çünkü sayelerinde gururlandık, geleceğe dair umudumuz arttı.

1. Görme engelli bireyler bankayı nasıl bulacak? Bass Ton Projesi

Görme engelli bireyler için tüm kaldırımlara sarı şeritler yerleştirdik ama hiç düşündük mü bu yolların sonu nereye varacak diye?
Niğdeli Şehri Sude Kahraman düşünmüş. Kaldırıma sıralanan tüm kurumların ismini okuyan özel bastonlu bir sistem geliştirmiş. Böylece görme engellilerin aradıkları yeri bulabilmek için etraftan birilerine sormalarına hiç ama hiç gerek kalmayacak!
Ayrıntılı bilgi için tıklayın

2. Lavaboda müzik keyfi! Müzikli Sıvı Sabunluk Projesi

Niğdeli mucit Rabia Yıldız tam bir hijyen savaşçısı. El yıkamayan çocukları temizliğe teşvik etmek için düğmesine basınca müzik çalan sıvı sabunluk geliştirmiş. Bizce bunu sadece çocuklar değil herkes kullanır. Lavabodan çıkmadan şöyle iki oynasak fena mı olur? Ne stres kalır ne bir şey.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

3. Adeta bir ikinci göz! Akıllı Bileklik Projesi

Görme engelli bireyler için bir proje de İzmitli Eray Aktoktuk’tan geliyor. Cihaz kısaca ortamdaki ışık seviyesini algılayarak adeta gören bir göz oluyor.
Böylece giyinirken ışığı kapatmak gibi basit günlük hayat problemlerine ve trafik ışıklarını algılayarak karşıdan karşıya geçiş gibi güvenlik sıkıntılarına çözümler sağlıyor.

4. Çilekli anahtar! Kokunun Şifresi Projesi

 

Görme engelli vatandaşlarımızı düşünen bu kadar genç arkadaşımızın olması ne kadar sevindirici. Ankaralı Bengüsu Koçak’ın icadı basit ama bir o kadar da etkileyici.

Aynı anahtarlıktaki anahtarların birbirinden ayrılabilmesi için üzerlerine farklı meyve kokularındaki stickerları yapıştırıyorsunuz. Sürekli karanlıkta anahtar arıyorsanız siz de kullanabilirsiniz. Harika değil mi?

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

5.  Kemerinizde bir kulak! Duyamıyorsan Hisset Projesi

Sırada işitme engelli dostlarımızın hayatını kolaylaştıracak bir icat var. Ankaralı Avni Bora Yayla’dan bir titreşim kemeri. Bu kemer hayatınızı tehlikeye sokacak sesleri algılıyor ve titreşimle sizi uyarıyor. Sürekli kulaklıkla müzik dinleyenler için de hayati önem taşıyabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

1 YORUM

CEVAP VER