Engelsiz yaşam teknolojileri Proje örnekleri

1
14.259 views

Engelsiz yaşam teknolojileri  Proje örnekleri  

Yarının Çocuklarına Eğlenceli Tasarım

Kolombiyalı tasarımcı Carlos Torres, çocuklar için lego uyumlu protez kol IKO’yu geliştirdi.

Ülkesindeki iç savaşın ardından mayın patlamaları nedeniyle yüzlerce çocuğun kolunu kaybetmesi ve sosyal yaşamdan soyutlanması sebebiyle protez kolu bir tür oyuncağa dönüştürmeyi hedefleyen girişimci, çocukların teknolojiyi ve hayal güçlerini kullanarak protez kolun bazı kısımlarını lego parçaları kullanarak tasarlamasına olanak sağlıyor.

Vücut bütünlüğü algısı zarar gören çocukların psikolojik ve duygusal gelişimine katkı sağlaması beklenen protez kol, gövdeden gelen kas hareket sinyallerinin elektrotlar yardımı ile kastan alınmasını sağlayan myoelektrik alıcıların protez kolun elektronik aksamına gerekli sinyalleri göndermesi ile çeşitli hareketleri gerçekleştirebiliyor.
Şarj edilebilir bir pille çalışan protez kolun 2018 sonlarında, bir şarj portu ile birlikte satışa çıkması bekleniyor.
http://designawards.core77.com/OpenDesign/29865/IKO-Creative-Prosthetic-System

 

Görme Engelini Aşan Teknoloji

Dokunmatik ekranların görme engelli kişiler tarafından kullanılamadığının farkına varan Güney Kore merkezli teknoloji firması Dot, akıllı dokunmatik telefonların kullanılabilirliğini artırmak amacıyla dünyanın ilk görme engellilere özel akıllı saati DotSmartwatch’u geliştirdi.

Diğer akıllı saatlerden farklı olarak üzerinde bir ekran yerine altışarlı gruplar halinde toplam 24 nokta olan saat, görme engelli insanların dokunarak okuduğu Braille alfabesini destekliyor. Saat, Bluetooth 4.1 teknolojisi sayesinde kullanıcının akıllı telefonu ile bağlantıya geçiyor ve akıllı telefona gelen mesaj, tweet, e-posta gibi içeriklerin yanı sıra GPS ile yol tarifi, saat ve tarih gibi bilgileri de yükselip alçalan noktaların oluşturduğu Braille alfabesi karakterleri sayesinde ekranına yansıtıyor.

Saatin ekranına kullanıcının telefonundan herhangi bir yazı aktarılmadığı zamanlarda ekran sadece normal bir saat işlevi görüyor. Karakterlerin ekrana yansıma hızı ise kullanıcının okuma hızı ile orantılı olarak ayarlanabiliyor. Akıllı saatin bir diğer önemli özelliği ise kullanıcısına elektronik kitapları saatin ekranı üzerinden okuma imkânı tanıması. 400mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olan ve dolu şarj ile 10 saatlik kullanıma uygun olarak geliştirilen akıllı saatin 2018 yılında 300 dolardan
satışa sunulması bekleniyor. http://www.dotincorp.com/

1 YORUM

CEVAP VER