etwinning nedir? etwinning projeleri nasıl yapılır?

0
115 views

etwinning nedir? etwinning projeleri nasıl yapılır?

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa’daki okullar arası işbirliğini teşvik eder. Ayrıca; eTwinning, eğitimciler için sürekli çevrimiçi Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar da sunmaktadır.

2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+‘a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir.

Merkezi Destek Servisi, Avrupa’daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 34 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 Ulusal Destek Servisitarafından desteklenmektedir.

eTwinning Portalı

eTwinning portalı, eTwinning dünyasına giriş noktasıdır. 28 dilde kullanıma sunulmuş olan eTwinning.net’de; eTwinning ülkelerinden haberler, mesleki gelişim fırsatları, tanımayla ilgili bilgiler ve ayrıca başarılı projelerden örnekler sunulmaktadır.

 • Projeler – Bu bölümde, öğretmenler kendi projelerini oluşturmaları için yardımcı olan ve destek veren “Kitler” adlı araçları bulabilirler. Ayrıca, eTwinning projelerini tasarlayıp yürütürken onlara ilham vermesi için en iyi uygulama örneklerinden oluşan bir galeri de bu bölümde yer almaktadır.
 • Tanıma – Bu bölümde, öğretmenler eTwinning’in sunduğu tanıma fırsatları olan Avrupa Kalite Etiketleri, Ulusal Kalite Etiketleri, eTwinning Ödülleri ve eTwinning Okulları hakkında bilmeleri gereken herşeyi bulabilirler.
 • Mesleki Gelişim – Bu Bölümde, öğretmenler; öz değerleme araçlarından (MeTP) kendi kendine yardım materyallerine (Kendi Kendine Öğretim Materyalleri), çevrimiçi seminerlerden öğrenme etkinliklerine ve eTwinning özel etkinlikleri aracılığıyla akran öğrenimine kadar, eğitim yöntemlerini geliştirmeye yardımcı olacak çok sayıda araç bulabilirler.
 • Önemli Noktalar – Pedagojik yöntemler ve en iyi eTwinning uygulamaları dahil olmak üzere, eTwinning topluluğundan gelen haberler.

Öğretmenler, eTwinning’e katılarak şunlara erişim sağlayabilirler:

eTwinning Live

Öğretmenlerin eTwinning topluluğunu tüm potansiyeliyle deneyimledikleri yerdir. Öğretmenler, diğer kayıtlı eTwinner’lar ve okullar hakkında arama yapabilir, onlarla bağlantı kurabilir ve aktivitelerini takip edebilirler. Öğretmenler, eTwinner’lar tarafından oluşturulan tüm çevrimiçi ve yerinde etkinliklere erişim sağlayabilir ve kendi etkinliklerini oluşturabilirler.

eTwinning Live aracılığıyla, öğretmenler farklı konularda ve farklı anahtar yetkinliklerde iki veya daha fazla öğretmen ve öğrencileriyle birlikte işbirliği yaparak aktiviteler gerçekleştirebilecekleri kendi projelerini oluşturabilirler.

Öğretmenler, eTwinning’in Avrupa düzeyinde sunduğu çevrimiçi mesleki gelişim fırsatlarını bulabilirler. Öğrenme Etkinlikleri; öğretmenlere bir konuyu tanıtan, fikirleri uyaran ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan kısa, yoğun ve eğlenceli kurslardır. Öğrenme etkinlikleri, genellikle 4-6 saat sürer. Çevrimiçi Seminerler, öğretmenlerin çeşitli konular hakkında bilgi edinme, konuşma ve tartışma şansını yakaladıkları bir saatlik canlı çevrimiçi video oturumlarıdır.

Öğretmenler, eTwinning Gruplarına da katılabilirler. Bu Gruplar, eTwinner’ların buluşup belirli dersler, konular ve diğer ilgi alanları hakkında tartıştıkları sanal yerlerdir. MDS tarafından koordine edilen ve deneyimli eTwinner’lar tarafından yönetilen 14 Özel Grup bulunmaktadır.Bunlar, aşağıda belirtilmiştir.

 1. Coding at schools
 2. English as a Second Language
 3. Entrepreneurship in education
 4. Bringing eSafety into eTwinning projects
 5. French as a Second Language
 6. STEM
 7. Sustainable Schools Network
 8. Game-based classroom
 9. Inclusive Education
 10. Creative Classroom
 11. Virgilio – Your eTwinning Guide
 12. Gender – Know How to Stop Stereotypes
 13. Integrating Migrant Students at School
 14. School Leadership

eTwinning Live uygulaması

eTwinning mobil uygulaması, kullanıcılara mobil cihazları üzerinden eTwinning Live servislerine ve bildirimlere erişim fırsatı sunar. eTwinner’lar; pop-up (açılır) bilidirmler sayesinde, eTwinning Live platformunda olan bitenler hakkında güncel kalırlar ve bir iletişim isteğini kabul etme gibi temel işlemleri gerçekleştirebilirler.

Bu uygulamayı, şu adresleri tıklayarak indirilebilirsiniz: Apple App Store ve Google Play Store; hem akıllı telefonlarda hem de tablet cihazlarda kullanılabilir. Acele edin ve eTwinning mobil topluluğuna bugün katılın!

TwinSpace

eTwinning sihrinin tam olarak gerçekleştiği yer TwinSpace’dir. Sadece bir projeye katılmış olan öğretmenlerin görebileceği güvenilir bir platformdur. Öğrenciler de ortak okullarındaki akranlarıyla buluşup işbirliği yapmak üzere TwinSpace’e davet edilebilirler.

School Education Gateway

Öğretmenlerin, 23 Avrupa dilinde kullanıma sunulan ve Avrupa’nın okul eğitimine yönelik çevrimiçi platfomu olan School Education Gateway sitesini ziyaret etmelerinden memnuniyet duyulacaktır. Öğretmenler, okul müdürleri, siyaetçiler, uzmanlar ve okul eğitimi alanında görev yapan diğer profesyoneller için tek giriş noktasıdır. Bugün katılın ve okullarla ilgili Avrupa politikaları ve eylemleri hakkında bilgi sahibi olun.

CEVAP VER