Facebook için Unlike tuşu tarihi bir hata olabilir

0
1.886 views

Yıllardır internet üzerinde söylenti olarak dönüp duran Unlike yani “Beğenmeme” tuşu bu sefer gerçek oluyor. Dönem dönem yapılan canlı soru cevap yayınlarından birinde tekrar sorulan soru karşısında bu yönde bir çalışma olduğunu dile getiren Mark Zuckerberg, Facebook’un artık taleplere boyun eğdiğini ve bu tarzda bir tuşun ekleneceği sinyallerini de vermiş oldu.

Peki Facebook’un yıllardır karşı durduğu bu tuşun eklenecek olması ne anlama geliyor?
Sorunun cevabını vermeden önce insan psikolojisi ile ilgili bir kaç şey yazmakta fayda var. İnsanlar doğası gereği övülmekten, takdir görmekten ve beğenilmekten haz duyarlar. Bu tür ortamlarda bulunmaktan mutlu oldukları kadar tenkit edildikleri, eleştirildikleri ortamlardan da uzak durmaya çalışırlar. Şu ana kadar Facebook’un başarısındaki en büyük payın bu durumdan kaynaklandığını herhalde hiç kimse inkar edemez.

İnsanlar çoğu zaman Facebook üzerinde durum güncellemesinden çok gittikleri tatil, aldıkları yeni bir şey ya da ne kadar mutlu olduklarını arkadaşlarına göstermek ve hava atmak için paylaşım yaparlar ve buna aldıkları beğeni ile Facebook’ta var olma isteklerini sürdürürler. Ama acaba bu gönderileri görenlerin kaçı gerçekten beğenir?

Var olan sistemde şu an arkadaş sayınız içinden beğenenler haricindekilerin ne düşündüğünü bilmeniz mümkün değil. Ancak Beğenmeme tuşunun varlığı bu gerçeği ortaya çıkarabilir. Bu da Facebook’u hiç de hoş olmayan bir ortama doğru sürükleyebilir ki kullanıcılar önce paylaşım yapmaktan çekinmeye daha sonra da yavaş yavaş Facebook’tan ellerini çekmeye başlarlar.

Kullanıcının oluşturduğu içerikler ile ayakta duran bir yapı için de bu sonun başlangıcı demek. İşte bu yüzden de bu zamana kadar Facebook “Beğenmeme” tuşuna karşı çıkıyordu.
Diğer taraftan Facebook sadece mutlu haberlerin paylaşıldığı bir ortam da değil. Bir vefat haberi ya da benzeri bir durum güncellemesi karşısında Beğen tuşunun fonksiyon olarak geçersiz olma sorunu için de bir çözüm bulunması gerekiyor. Yorum yapmak elbette bir çözüm ancak yine de ek bir tuşa ihtiyaç var. Bu tuşun isminin seçiminde ise “Beğenmeme” gibi negatif bir fiilden çok yine insanların egosunu yaralamayacak ve hatta pohpohlayacak bir kelime seçimi oldukça önemli.
Mark Zuckerberg, bu detayı atlayacak bir yönetici değil elbette ve konuşmasında da zaten bu tarzda bir seçim olacağının da sinyallerini verdi. Sevinç paylaşarak azalıyorsa üzüntü de yine paylaşarak azalır. Dolayısıyla bu yönde bir seçim yapılma olasılığı yüksek. Böylece hem kullanıcıların istediği ikinci tuş eklenmiş olacak hem de bu durumdan Facebook yara almayacak. Yeni tuşun adı mı ne olacak? Onu da bekleyip göreceğiz.

Mahmut Karslıoğlu/chip

CEVAP VER