Gauss Tüfeği Deneyi (Mıknatıs ve Demir bilye ile silah yapımı)

0
6.823 views

Çok güçlü Neodyum mıknatısı ile Gaus denilen tüfeği yapma deneyi. Eğlenceli ve orijinal zevkli fen ve fizik projesi. “Gauss tüfeği” çelik bir bilyeyi manyetik zincirleme reaksiyonla belirli bir hedefe yüksek hızda göndemeye yarayan çok basit bir oyuncaktır. Bu oyuncağı yapmak ve çalışma mantığını kavramak çok kolay olup, oynaması ve izlemesi de bir o kadar zevklidir.

Malzemeler: Gauss tüfeğini yapmak için gerekli olan malzemeler kolaylıkla temin edilebilecek cinsten. İhtiyacımız olan üzerinde çelik bir bilyenin kolaylıkla hareket edebileceği çukurluğa sahip 2 adet demir uzun çubuk. Bunları banlıyoruz alttan. Tabi biraz  da bant. Dört adet mıknatıs. Her tür mıknatıs olabilir ancak mıknatıslar ne kadar güçlü olursa tüfeğimizde o kadar güçlü olur.  Neodyum MIknatısı önerilir. Son olarak demir bilye. Kaçtane kullancaksanız size bağlı. Gauss tüfeği ateşlendiğinde hareket göremeyeceğimiz kadar hızlı olacak ve sondaki bilye sağ taraftan çok hızlı bir şekilde ileriye doğru fırlayacaktır.

Two steel balls are placed on one side of a magnet. An incoming steel ball is accelerated towards the magnet. Gauss Rifle Making.
Best science project and experiment.

CEVAP VER