Gelecekte bu meslekler yok olacak | Teknoloji ve tasarım

0
902 views

Gelecekte bu meslekler yok olacak | Teknoloji ve tasarım

Teknoloji her geçen gün inanılmaz bir hızla ilerliyor. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle bazı mesleklerin tarihe karışacağı ve bu meslekleri robotların yapacağı aşikar…

Yakın gelecekte yok olması muhtemel meslekler:

1. Kasiyer

kasiyer
kasiyer

Dinozor olarak nitelendirebileceğiniz bir meslek varsa o meslek kesinlikle kasiyer. Halihazırda bazı süpermarketler elektronik kasiyer hizmetini müşterilerine sunuyor. Bu alanda birçok marka da yatırımlarını gün geçtikçe artırıyor.

Ayrıca internetten alışveriş yapmamızı sağlayan siteler de kasiyer mesleğine sekte vuran bir başka etken.

2. Gişe görevlisi

Otoyollar için alınan ücretler tabiki sona ermeyecek fakat bu otobanları kullanmak için ücret alan gişe görevlileri tarihe karışacak. Bu süreç aslına bakılırsa çoktan başladı ve hatta sonlanmak üzere. Ülkemizde de çok az sayıda köprü ve otoyolda gişe görevlisi çalışıyor.

3. Hakem

Gelecekte spor müsabakalarında robotlar değil insanlar mücadele etmeye devam edecek. Fakat spor müsabakalarında kuralları uygulayan ve oyunu denetleyen hakemler tozlu sayfalardaki yerini alacak. Hakemlerin işini robotlar yapmaya başlayacak.

Robotların hakemlerin yerini alma süreci de başladı desek yeridir. Birçok spor müsabakasında tartışmalı pozisyonlar için karar vermeden önce kamera kayıtlarına bakılıyor.

4. Maden işçileri

Maden çıkaran işçiler de gelecekte var olmayacak meslek grubunda yer alıyor. ABD’de kömür endüstrisinde görev yapan işçilerin robotlarla değiştirilmesi gündemde. Böylece olası bir maden kazası durumunda can kaybının önüne geçilmiş olacak ve maliyetler azalacak. Bazı ülkelerde bu tarz girişimler için vergi indirimleri ve teşvikler de sunuluyor.

5. Gıda işçileri

Gelecekte restoranlarda ve özellikle fast food zincirlerinde yemeklerimizi ve hamburgerlerimizi robotlar hazırlayacak. CaliBurger adlı bir fast food zinciri Flippy adlı bir robotla hamburger üretimine çoktan başladı bile. Saatte 150 hamburger yapma kapasitesine sahip Flippy Mart 2018’den bu yana görevinin başında.

Flippy’nin bir anlamda kardeşi sayılabilecek Sally, salata yapan kuzeni Bruno da yeme içme sektöründeki yerini çoktan aldı bile.

6. Temizlik işçileri

Temizlik işçileri günümüzde binaların ve kentlerin temizliğini son derece başarılı bir şekilde üstleniyor olsa da ne yazık ki bu mesleğin sonu da tıpkı diğer saydıklarımız gibi olacak. Çöplerinizi toplamaya droidlerin geldiğini bir hayal edin. Birkaç yıl sonra bu gerçeğe dönüşecek.

7. Fabrikalar tam otomatik çalışacak

Fabrikaların hemen hemen birçoğunda çok sayıda zahmetli işi zaten robotlar yapıyor. Fakat en azından şu an için insan gözetimine ihtiyaç duyan üretim süreci bir süre sonra tüm yükünü robotların omuzları üzerine bırakacak.

Samsung ve Apple için tedarik sağlayan Çinli Foxconn 2016 yılında 60 bin işçinin işine son verdi ve makinelerle üretime devam etti.

8. Otopark görevlileri

Özellikle İstanbul’daki birçok park alanında arabanızı park eder etmez yanınıza otopark görevlisi geliyor ve fişinizi kesiyor. Fakat yakın gelecekte fişinizi otopark görevlisi değil akıllı otomatlar kesecek. Kimse yok kaçarım para da ödemem diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Akıllı demelerinin bir sebebi var herhalde.

9. Şoför

Otonom otomobiller şoförlerin mesleğini elinde alacak. Bu gelişme aslında hayatımızı son derece kolaylaştıracak gibi görünse de bazılarının işsiz kalmasına yok açacak. 2017 yılında UBER ve Volvo 24 bin otonom otomoil geliştirmek için bir anlaşma yaptı.

http://www.milliyet.com.tr/Gelecekte-tarihe-karisacak-meslekler-molatik-7608/

CEVAP VER