Google Boston Dynamics’i Satın Aldı

0
2.692 views

Google Boston Dynamics’i Satın Aldı

Dünyanın en inovatif şirketlerinden biri olan Google, sahip olduğu bu unvanı, geçtiğimiz günlerde robot teknolojileri alanında yaptığı satın almalarla sürdürüyor. Son olarak Amerikan Ordusu ile yakın ilişkileri olan ve ordunun envanterine birçok gelişmiş askeri robot sunan Boston Dynamics firmasını satın alan Google, bu satın alma ile hareket, yürüme ve tasarım özellikleri bakımından dünyanın en gelişmiş robotik sistemlerine sahip oldu.

AlphaDog

LS3-AlphaDog_reduced

Daha önce birçok yazımızda robotlarını inceleme fırsatı bulduğumuz Boston Dynamics firması, engebeli araziler için tasarladığı Bigdog, dünyanın en hızlı robotu Cheetah, insansı robot Atlas ve 9 m yüksekliğe zıplayabilen SandFlea gibi robotların yaratıcısıdır. Hareket, yürüme ve tasarımları bakımından dünyanın en gelişmiş robotlarını tasarlayan Boston Dynamics, Darpa ile yaptığı anlaşmalar sonucunda tasarladığı robotları Amerikan Ordusu’nun envanterine katmıştır. Daha önce birçok yazımızda robotlarını inceleme fırsatı bulduğumuz Boston Dynamics firması, engebeli araziler için tasarladığı Bigdog, dünyanın en hızlı robotu Cheetah, insansı robot Atlas ve 9 m yüksekliğe zıplayabilen SandFlea gibi robotların yaratıcısıdır. Hareket, yürüme ve tasarımları bakımından dünyanın en gelişmiş robotlarını tasarlayan Boston Dynamics, Darpa ile yaptığı anlaşmalar sonucunda tasarladığı robotları Amerikan Ordusu’nun envanterine katmıştır.

 ATLAS

BİG DOG

Bilişim dünyasının devi Google, yaptığı çalışmalar ve yatırımlarla bu alanla yetinmediğini bir kez daha göstermiş oldu. Google’ın son dönemlerdeki yönetim ve yatırım anlayaşına bakıldığında yapılan bu yatırım şaşırtıcı bulunmuyor ancak en önemli merak konusu ne tür robotların geliştirileceği ve bu robotların kullanım alanları. Yapılan öngörüler geliştirilecek robotların direkt olarak kullanıcıya sunulmayacağı yönünde. Ayrıca Google’ın bu atılım ile robot üretimini Asya’dan ABD’ye kaydırması da beklenen sonuçlar arasında. Google’ın geliştireceği bu robotların hayatımıza girip girmeyeceği çok geçmeden belli olacağa benziyor.

CEETAH

Google Robot Google Boston Dynamics Google Project Google Satın Aldığı Firmalar Google Robot Şirketi Boston Dynamics Google Robot Projesi Google Teknolojileri Google Robot Çalışmaları Google Robot Dünyası Google Boston Dynamics Robotları

CEVAP VER