Güneş Enerjili İlginç İcatlar(Solar İnovasyonlar)

0
3.610 views

Güneş enerjisi ile çalışan ürünleri hemen hepimiz biliyoruz. Yalnız günümüz teknoloji, tasarım, inovasyon, ar-ge dünyasında daha farklı tasarımlar ve güneş enerjili icatlar öne çıkabiliyor. Bende size şuan ne gibi sistemler var bunları tanıtmaya çalışacağım. Değişik kaynaklardan derleme yapıp size güneş enerjili ürünleri, cihazları ve farklı solar sistemleri anlatalım.

1. Güneş Enerjili Yol Butonu

Kış aylarında meydana gelen trafik kazalarının büyük çoğunluğunu buzlu yollar oluşturmaktadır. Özellikle gizli buzlanmalar sürücülerin kabusları olmaktadır. Bu noktadan hareketle Yeni Zelenda tabanlı girişimci bir firma yoldaki buzlanmaları sürücülere haber veren bir inovasyona imza attı. Yol butonu olarak bildiğimiz trafik işaretçileri geliştirilerek sıcaklığın sıfır derecenin altına düştüğü durumlarda mavi renkte bir ışık vermesi sağlandı. 

 

 

 

 

 

 

 

2.Ayçiçeği – Solar Enerji Santrali

Solar enerji santralinin içinde yerleşik 3 standart priz aracılığıyla güneş enerjisinden elektrik üretiliyor. Üstte bulunan güneş paneli gün boyunca güneş enerjisini depoluyor. Böylece şarj edilebilir güneş pilleri cihazın gece boyunca çalışmasını sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Güneş Enerjili Bisiklet Kilidi

Güneş enerjisi ile çalışan çok ilginç bir ürün solar bike lock. Normal bisiklet kilitlerinin aksine, bu bisiklet kilidi güneş enerjisiyle çalışıyor. Kilit üstündeki mini güneş panelleri ile elektrik enerjisini elde etmektedir. Üstelik tam dolu batarya ile tam 1 hafta kullanılabilmektedir. Bluetooth teknolojisine sahip olan güneş enerjili kilit, akıllı telefonunuz ile kontrol edilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Güneş Enerjili Çim Biçme Makinası

Çim biçerken harcanan petrolden nefret ediyorsanız Husqvarna şirketinin ürettiği bu çim biçme makinasını denemelisiniz. Araç güneş enerjisiyle çalışıyor ve sıfır emüsyon sağlıyor. Araç güneş panelleri sayesinde güneşli bir günde şarj edilebiliyor. Şarj azalmaya başladığında, araç otomatik olarak şarj istasyonuna doğru hareket ediyor. Tam otomatik bu çim biçme makinası size -eğer varsa- eski araçlarınızı onunla değiştirme fırsatı sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Güneş Enerjili Kiremit

Elon Musk ABD’de her yıl 4-5 milyon yeni çatı yapıldığını, tüm dünyadaki rakamın ise bunun yaklaşık 20 katı olduğunu belirtiyor. Güneş enerjili kiremitler, üzerine güneş enerjisi paneli eklenmiş geleneksel çatılarla yarışabilecek bir fiyatta satılacak. Ancak kiremitleri değişmesi gerekmeyen klasik çatılı evlere güneş paneli yerleştirmek daha karlı olacak. Tesla cam kiremitlerinin normal kiremitlere göre ne kadar dayanıklı olduğunu, klasik kiremit çeşitlerine ve kendi kiremitlerinin üzerine aynı ağırlığı bırakarak gösteriyor. Ağırlık diğer kiremitleri paramparça ederken Tesla’nın cam kiremidi sadece çatlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Güneş Enerjili Wi-Fi

Güneş Enerjili Wi-Fi ilk olarak Colorado, Boulder’de tanıtılmıştı. LightWave AP-1000 modelinin yaklaşık 72 saat çalışması için 5 saatlik şarj yeterli. Bu teknoloji için asıl beklentinin ise uzak yerleşim yerlerinde kullanılması veya güç kesildiğinde yedek enerji kaynağı olarak kullanılması olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Güneş Enerjili Otopark, Pazar Yeri, Çok Amaçlı Kullanım Yeri

Yağmura karşı korur, gölge sağlar, güneş enerjisini dönüştürür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.Güneş enerjisi ile çalışan buzdolabı (güneş enerjili araç soğutucusu)

Güneş enerjisi ile çalışan araç soğutucu yiyeceklerinizi 18 saat boyunca taze tutabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.Güneş Enerjili ile Çalışan Tren (Solar Tren)

Güneş enerjisi ile çalışan tren ile gelecekte yolculuklar bedava olacak. İlk defa Hindistan da yapılan güneş enerjili tren muhtemelen diğer ülkeler tarafından da kullanılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Güneş Enerjili Aydınlatma Sistemi

Corona Güneş Enerjili Aydınlatma Sistemi, güneş enerjisiyle çalışan bir dış mekan aydınlatma sistemidir. Bu sistem gündüz güneş enerjisini depoluyor ve akşam da sizin bahçenizi veya evinizin herhangi bir bölümünü aydınlatıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

10.Sulama Amaçlı Güneş Enerji Sistemi

Bu kullanım alanını özellikle belirtmek istedim. Ülkemizde kaçak elektrik kullanımı çok yaygın ve bu kaçak elektriğin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de sulama kanallarından su çekmek amacıyla kullanılan elektriktir. Arazi sahipleri kendi arazilerine kuracakları santraller ile fatura derdinden, kaçak elektrik kullanarak yaşadıkları ve yaşattıkları sıkıntılardan kurtulabilirler. Kaçak elektrik kullanımından kaynaklı oluşan maliyet yükünü de diğer elektrik aboneleri yani bizler ödemek zorunda kalmayız.

Sulama kanalları ve göller üzerinde yapılacak santraller ile enerji üretiminin yanında buharlaşmanın etkileri de azaltılabilir ve sulama kanallarında yaz aylarında gerçekleşen üzücü boğulma olayları belki engellenebilir.

 

 

 

 

 

 

11.Öğrenciler İçin Güneş Enerji Sistemi

Özellikle Üniversite ve Lise Öğrencilerinin proje, ödev, etkinlik  ve çalışma alanları için güzel bir uygulamadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Güneş Enerjili Dinlenme Yeri

Böyle bir yerde biraz dinlenip, telefonunuzu hem şarj etmek hoşuna gider eminim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER