Güneşin bir yıllık hareketinin oluşturduğu Analemma eğrisi

0
2.087 views

Bir yıl boyunca günün aynı saatinde, aynı noktadan güneşin fotoğrafları çekilip yanyana koyulduğunda Analemma adı verilen geometrik bir şekil ortaya çıkıyor. Bu geometrik şeklin oluşmasındaki neden dünyanın güneş etrafında eliptik ve ekvator çizgisine eğik bir açıyla dönmesi. Fotoğrafın çekildiği konuma göre bu şekil hafif değişiklik gösterebiliyor.

Yukarıdaki fotoğraf serisi 2005-2006 yılında Cenk Tezel ve Tunç Tezel tarafından Antalya’nın Side ilçesinde çekilmiş ve en iyi astronomi fotoğrafı ödülünü almış.

analemma-egrisi

Astronomide, analemma bir gök cisminin (genellikle Güneş’in) bir başka gök cisminden (genellikle Dünya’dan) gözlendiği zaman,gökküre üzerinde günün belli bir anındaki ortalama konumuna göre yıl içerisindeki hareketini gösteren eğridir.

Bir analemma fotoğrafı, yıl içerisinde farklı günlerde hep aynı saatte (yaz saati uygulamasını da hesaba katarak) Güneş’in fotoğrafını çekerek elde edilebilir. Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesinin eğikliği ve elipsliği yüzünden, bu durumda 8’e benzeyen bir şekil elde edilir. Başka yörüngeler için bu basit bir kapalı oval de olabilir.

 

analemma_pattern_in_the_sky analemma-matthew-chin-hong-kong1

350px-analemma_earth

 

 

CEVAP VER