İngiltere eğitim müfredatında teknoloji marjinalleşti

0
2.411 views

İngiltere’de son dönemlerde eğitim müfredatında yapılan değişiklikler, özellikle ilkokul döneminde çocukların teknolojiye yatkınlığını artırmaya amaçlasa da, üst sınıflarda aynı şey görünmüyor. Öğretmenler, tasarım ve teknolojinin okullarda artık marjinalleştiğine dikkat çekiyor.

eğitim2

Patlamayan bisiklet lastiği, parlak ibreli eldivenler, sağlıklı bir enerji içeceği ve kayıp bisikletlerin bulunmasını sağlayan bir uygulama, 11-14 yaş öğrenciler arasında yapılan İngiltere genelindeki bir yarışmada ödül alan tasarımlardı. Burada amaç bisikletçilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve yeni modeller ve prototipler geliştirmekti.

Tasarım ve Teknoloji Birliği direktörü Richard Green, konuları öğretmenlere sunarken, yarışmanın ülke genelinde okullarda dizayn ve teknolojinin yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını, çünkü bu yarışmaların müfredatta, pratik sorun çözme imkanı sağlayan tek yer olduğuna dikkat çekti. Orta öğretim programları içinde hala popülerliğini korusa da, hükümetin müfredatta yaptığı yeni değişiklikler teknolojiyi marjinalleştirirken, milletvekillerinden ya da bakanlardan hiçbir baskı gelmemesi de, teknolojinin gelecek 5 yıl içinde tamamen ortadan kalkması tehlikesini getiriyor.

Potansiyel kar 

Yarışmaya 150 kişi başvurmuştu ve kazanan 4 öğrenci, çalışmalarını daha mükemmel hale getirmek için alanlarının en iyileriyle çalıştılar. Bazı öğrenciler gerçekten gelecekte olası kar getirme potansiyeli bulunan yeniliklere imza atmayı başardı. Yarışmacılardan Aaron, “Kazanacağım paranın ne kadar olacağını bilmeden kesinlikle hiçbirşeye imza atmıyorum” diye konuşuyor. Arkadaşları Shana ve Paige ile birlikte Derby’deki St Benedict Catholic Voluntary Academy’de okuyan Aaron, dönüşüme uygun bir kutu içinde yeni enerji içeceği geliştirdi. Ekiple birlikte mutfakta bir gün geçiren ve enerji içeceğini daha da geliştirmelerine yardımcı olan ünlü şeflerden Steve Walpole, bu üç öğrencinin fikri için “tam da trende uygun” yorumu yaptı ve ekledi; “eğer bu içeceği yatırımcı gözüyle bakmayı tercih ederseniz, ciddi şekilde ilgilenebileceğiniz yanları var.”

Tasarım unsuru

İngiltere’de tasarım ve teknoloji dersleri 1989 yılında müfredata girdi ve 5-16 yaş arası çocuklar için zorunlu hale getirildi. Burada tasarımdan kastedilen, daha önce okullarda öğretilen el becerileri eğitiminden farklı bir boyut. Yani tasarım derslerinde ağaç işleri, metal işleri, dikiş işleri ya da yemek pişirme ile ilgili bir konu yok. Öğrenciler bu programda, bilgisayarların kullanıldığı tasarım ve üretim teknikleri, 3D yazıcılar, lazer kesiciler ve robotik enstrümanlar  gibi, en yeni teknikleri ve malzemeleri kullanıyor.

Essex’teki Beal Lisesi’nden yarışmaya katılan Ramneek, bisikletlerin tutaçlarına bir GPS yerleştirmeyi ve tasarladığı uygulamayla bisikletlerin kaybolması halinde yerinin tespit edilmesini amaçladı. Öğretmeni Lucy Joseph, Ramneek’in tasarım mantığını tam olarak anladığını ve bunun üzerinde uzun süre düşündüğünü belirtiyor. Ramneek’in öğretmeni, “İnsanların kullanabileceği bir ürünü ortaya çıkarabilmek için matematik, fizik ve kimya bilgisinin tabii ki önemi var ancak bunların yanında yaratıcılık da büyük yer tutuyor” diye konuşuyor ve ekliyor; “Bu ülke tasarım ve üretimi yeniden İngiltere’ye getirmeyi amaçlıyor. O nedenle öğretmenler olarak bu tasarımcıları ve teknoloji uzmanlarını yetiştirmek de bizim görevimiz.”

Tasarım ve teknoloji derslerinin 1989 yılında İngiltere’de müfredata girmesinin ülkeye katkıları hiç de küçümsenecek boyutta olmamış. Tasarım konusunda İngiltere’ye uluslararası platformda getirilen başarıların yanısıra, yaklaşık 2 milyon kişinin çalıştığı ve İngiliz ekonomisine yıllık 70 milyar sterlin gelir getiren bir sektör de ortaya çıkmış.

“Sorunlar”

Düzenlenen yarışmanın amacı, öğrencilerin tasarım ve teknoloji derslerinde kullanabilecekleri “özgün yaratıcılığı” keşfetmelerini sağlamak olduğu kadar, bu sektörün karşı karşıya bulunduğu sorunlara da dikkat çekmek. Tasarım ve teknoloji dersleri, üniversiteye girilirken lise performansının ölçülmesine yarayan konulardan biri olarak İngiliz hükümeti tarafından kabul edilmiyor. Kabul edilen dersler arasında, matematik, edebiyat, fizik, kimya, dil, tarih ve coğrafya bulunuyor. Yeni müfredatta, tasarım ve teknoloji dersleri bir nebze sisteme eklenmiş durumda. Ancak bir ara, tasarım ve teknoloji dersinin, üniversiteye girişte performans ölçümüne yarayan derslerin dışında bırakılacağı endişesi yaşanmış. Şu anda eski müfredatta olduğu gibi tasarım ve teknoloji dersleri 5-16 yaş arası öğrenciler için zorunlu değil, sadece 14 yaşana kadar zorunlu hale getirilmiş durumda. Tabii ki öğretmenlerin bu konuya ilişkin ek eğitim almaları gerektiğinden, şu an için 1200 öğretmen boşluğu olduğuna dikkat çekiliyor. Sonuçta, tasarım ve teknoloji dersini alan öğrencilerin sayısı son 10 yılda 450 binden, 230 bine düşmüş durumda.

Bunun nedeni olarak hükümetin, bu tür yetenek derslerini İngiltere ekonomisinin geleceği için hayati önemde görmemeleri gösteriliyor. Eğitimciler konunun tartışılmaya devam edilmesini ve fen bilimleri, mühendislik ve matematik gibi teknolojinin de hayati öneme sahip olduğunun vurgulanması gerektiğini belirtiyor. Teknolojinin, önde gelen üniversitelerde matematik ve fizik derslerinin yanı sıra mühendis adayı öğrencilere büyük katkı sağlayacağına dikkat çekiliyor. Bu nedenle, yeni trendlere yanıt verecek yeterli profesyonelin yetişmesi için tasarım ve teknoloji öğretmenlerine yeterli eğitimin verilmeye devam edilmesi isteniyor.

Değiştirilen müfredat

Bu çağrılara yanıt veren hükümet, modern İngiltere’de başarılı olmaları ve gelecek nesilin başarılı mühendis ve tasarımcıları olmaları amacıyla öğrencileri gerekli tüm derslerin verileceğini açıkladı. İngiltere Eğitim Bakanlığı sözcüsü, “teknoloji ve tasarım müfredatını dönüştürdük ve böylelikle öğrencilerin, 3D yazıcılar, lazer kesiciler ve robot teknolojisi gibi hızla değişen endüstri ve yeniliklere uyum sağlamaları kolaylaşmış olacak” açıklaması yaptı.

Öğrenciler, sektörün önde gelen tasarımcıların çalışmaları analiz edecek ve sadece bununla da kalmayıp nasıl yeni tasarımlar yapabileceklerini de öğrenecekler. Buna örnek olarak da, yaptıkları ürünlere mikro işlemci çiplerini programlayarak dahil etmeyi öğrenecek olmaları gösteriliyor.

Yeni dönemde, 2016’dan itibaren ortaöğretimde alınan tasarın ve teknoloji dersleri gibi dersler de, üniversiteye gidişte etkili konular arasında yerlerini alacaklar, tıpkı, resim gibi. İngiltere Eğitim Bakanlığı sözcüsü, “Bu adım, okulların yarının tasarımcıları ile mühendislerini yetiştirmelerine büyük bir yardım sağlamış olacak” diye konuştu.

Kaynak: www.bbcnews.com

CEVAP VER