Kar ruloları nedir? Nasıl oluşur?

0
2.280 views
kar ruloları

Kar ruloları nedir? Nasıl oluşur? 

Nadir görülen bir meteorolojik olgudur.
Bilim insanları Kuzey Amerika ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde meydana gelen çok ilginç bir doğa olayına rastladılar.Bunlar rüzgarın karı yuvarlaması sonucu oluşan silindir şeklindeki rulolardır.

kar ruloları
kar ruloları
 Bu rulolar içeriden boş ama dışından çok sağlamdır.
Kar ruloların boyutları çok farklı olabiliyor, tenis topu büyüklüğünden 2 fit 
(2 *30,48 cm)çapa kadar. 

Rulolun büyüklüğü rüzgarın şiddeti, karın yapısı ve hangi yükseklikten yuvarlandığına göre değişmektedir.

Böyle kar ruloları havanın 0’a yakın olduğu derecede ve kar yüzeyinin yapışkan hal aldığı ortamda oluşmaktadır. Böyle havada rüzgar kar yüzeyinden kar parçasını koparıp kar üzerinde yuvarlayarak savurmaya başlar ve neticede böyle minik sürprizler oluşur..

Ruloların oluşması için, sıcaklık,nem, rüzgar hızı, arazi ve elbette kar yağışının adeta sihirli bir formülle birleşmesi gerekiyor.

Kar, bu rulo biçimine, ancak düzgün ya da hafif eğimli açık arazide, pürüzsüz bir buz ya da sert kar tabakası üzerinde ulaşabiliyor.

Daha sonra ruloların biçimlenmesi için, daha fazla kar yağması ya da sürüklenmeleri gerekiyor. Sıcaklık ise donma noktasının çok az üstünde ya da donma noktasında kalmalı. Son olarak güçlü ve sürekli rüzgarın itici gücüne ihtiyaç var.

Rüzgar tekrar tekrar yeni kartoplarını hareket ettirecek. Böylece her bir ruloya daha fazla kar toplanmasını sağlayacak ve sonunda bu doğa harikaları ortaya çıkacak.

Seyirlerine doyulamayacak, zira çok kırılganlar ve sıcaklıkta en ufak bir artışla gözden kaybolacaklar ve bir daha hangi doğru zaman, yer ve şartlarda tekrar birilerinin karşına çıkacakları meçhul.

 

 

 

 

CEVAP VER