Lastik motorlu model uçak çeşitleri

0
19.670 views

Lastik motorlu model uçak çeşitleri

Model uçak yapımı, herkesin yapabileceği bir iş değil. Çok sabır gerektiren bir uğraş, bu işe başlamadan önce birçok şeyden vazgeçmeniz gerekiyor. Eğer bir tane model uçak yapıp bırakacaksanız sorun yok ama bu işi bir tane ile bırakamayacağınızı anladıysanız emin olun kurtlar vadisinden bile vazgeçmişsiniz demektir. Her bir model uçak yapımının Sonuna yaklaştıkça ( saatin kaç olduğu önemli değil ) heyecan doruğa tırmanıyor ve final. Bu zevki başka hiçbir yerde yaşayamazsınız.

Bir model uçak kiti aldınız, yapmaya başladınız her şey güzel gidiyor ama, dikkat edin evde her an tartışma yaşayabilirsiniz. neden mi, orada yapma bu işi,… ortalığı kirletme,… kaldır şu aletleri,… yemek yiyeceğiz… gibi. daha aklıma gelmeyen bir çok sorun ve tartışmalara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Model uçak yapımı hakkında daha fazla bilgi almak için, http://www.modelcilik.host.sk/index.htm

1) SÜLÜN MODELİ

sülünsülün bilgi

 

Türk hava kurumunun hazırlamış olduğu bir kit. En büyük lastik motorlu uçak. Türk hava kurumunun  standart Ihlamur çıtalarını ve pelür kağıdını kullandım uçak hafif rüzgarlı havalarda rüzgara karşı uçurulması gerekiyor. Yapımı yaklaşık 3 gün sürdü. Üstten kanatlı bir model, kanadı bir lastik vasıtasıyla takılıyor. Taşıma esnasında çıkartabiliyorsunuz.

 


2) SERÇE II MODELİ

SERÇE2SERÇE2

İstanbul model in hazırlamış olduğu bir kit. Çok incelikle yapılmış bir çalışma 18 santimlik lastik motorlu pervane ile 34 gramlık ağırlığı çok güzel idare ediyor. Yarışmalara katılabileceğiniz, uçurmaktan zevk alabileceğiniz bir model. Balsa  ağacından yapılmış, özel bir kağıtla kaplanmış bu uçak. Sakin havalarda uçurmak daha uygun olur. Yapımı yaklaşık 2 gün sürdü. Üstten kanatlı bir model kanadı bir lastik vasıtasıyla takılıyor. Taşıma esnasında çıkartabiliyorsunuz.

Lastik motorlu serbest uçuş modellerimin içerisinde en güzel uçanı serçe ikidir. Uçağın lastik motorunu 300 tur kurulması sonucunda kesinlikle bir top sahası yetmiyor. Hafif rüzgarda uçak alıp başını gidiyor. Sıkı bir göz takibine almak gerekiyor. Çok zevk verici bir model. Bu tür uçakların belli bir dairesel uçuş rotası izleyecek şekilde ayar yapılmalıdır aksi taktirde kaybolabilir.

Uçaklar hakkında bilgiler http://www.modelcilik.host.sk/index.htm adresinden alınmıştır.

 

CEVAP VER