Mancınık resimleri, mancınık yarışması

3
9.775 views

Mancınık Nedir?  Mancınık hakkında bilgiler.

 Mancınık, (Katapult) Orta Çağda savaşlarda ve kuşatmalarda, duvarları hasara uğratmak için kullanılan, bir kol kullanılarak uzak mesafelere fırlatmalar yapabilen kuşatma makineleridir. Katapult adı Yunancada κατα (karşı) ve παλλειγ (fırlatmak) adlarının birleşmesiyle türetilmiştir. Çeşitleri vardır: Trebuchet, Mangonal, Katapult ve Ballista gibi. Mangasına taş, katı demir, katı kurşun, yanan ot, sıcak zift veya lav konulabilir. Ayrıca Grek ateşi de (veya diğer adıyla Rum ateşi de) mancınıkla atılmaktadır. Suda bile sönmeyen Grek ateşi Bizanslılar tarafından İstanbul’un Fethi’nde de kullanılmıştır. Bizanslılar mancınıklarıyla Grek ateşi atmışlar ve Osmanlılara büyük zarar vermişlerdir. Mancınık, MÖ. 5. ile 3. yüzyılda Çin’de icat edilmiştir. Başlangıçta, ok atmakta kullanılan büyük sehpalı yay (kundaklı yay) anlamına gelen mancınık, yıllar sonra kargı, mızrak ve taş atmakta kullanılan makina anlamını taşımaya başladı.Mancınığı ilk kullanan Yunanlılar’ dır. Mancınığın yayı, önceleri boynuzdan yapılırdı.

Trebuchet
mancınık

Ama kısa bir süre sonra, bunun, elde kullanılan küçük mancınıklar için yeterli olmasına karşılık, ağır mızrak ve taşları atacak güçte olmadığı anlaşıldı. Yeni silahta, boynuzdan yapılan yayın yerine, iki sağlam ağaç kol takıldı ve yay teli, bu kolların uçlarına bağlandı. Kolların öteki uçları, bükümlerin arasına sokulur, bu düzenek, bir ağaç çerçeve içine takılır, ya çerçeveye sokulan çubuklarla ya da mandallı bir çarkla sıkılırdı. Bir diğer versiyonu mangoneldir; bu silah, merkezinden bir mille hareket eden uzun bir koldan meydana gelmekteydi. Kolun bir ucunda taş atmaya yarayan bir sapan vardı. Öteki ucu ise, çekme halatlarına bağlanıyordu. Atış sırasında birkaç kişi, halatları, hızla çekip, kolu kaldırıyorlardı ve öteki uçtaki taşı atıyorlardı.

 

 

Mancınıklarla ilgili resimleri sizlerle paylaşıyoruz. Resimler google’dan derlenmiştir.

Bizde okulumuzda eğik atış ve topu hedefe atma yarışmaları düzenleyeceğiz. Öğrencilerimiz bu görsellerden faydalanabilirler.

Mancınık resimleri aşağıdadır.

Resimleri değiştirmek için yön tuşlarını kullanabilirsiniz

3 YORUMLAR

  1. Bu etkinliği yapım kuşağında mı yaptınız acaba sonuç nasıldı acaba bana biraz tehlikeli gibi geldi 🙂 yanlış anlamayın
    benim ilk senem ve ne gibi etkinlikler yapılabilir diye araştırıyordum tavsiye eder misiniz bi de merak ettiğim bu etkinliği çocukların kendi çalışmalarına ek olarak mı yaptırdınız yani merak hayal ve düşüncelerinden yol çıkarak yaptıkları çalışmalarından sonramı yaptınız etkinliği

    • Manciniktan 8 metre oteye buyuk cop kovalarindan koyduk. Mancinikla cop kovasi arasina( 4 metre mesafe) Yaklasik 1.5 metre yuksekliginde engel koyduk.
      Atislarimizi pinpon topuyla yaptik. Cok eglenceliydi. 2 dk icerisinden kactane isabet ettireceklerini gorduk.

CEVAP VER