Meslek Liselerimizi ne kadar tanıyoruz?

0
1.146 views

Meslek Liselerimizi ne kadar tanıyoruz?

MESLEK LİSESİ, MEMLEKET MESELESİ

Kilitlenen eğitim sistemimizin anahtarı Meslek Liselerinin, velilerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yeteri kadar tanınmadığını şahit oluyoruz. Bugün ziyaret ettiğimiz Maltepe Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin sahip olduğu imkanların, mezunlarına sağladığı avantajların bilinmesini istedik.

Birçok ünlü otomotiv devinin eğitim laboratuvarı kurduğu, eğitim aracı verdiği ve sanayi-okul işbirliği ile mezunlarına direk iş sağlayan bu okulun ve bu okulların tanınması gerekiyor.

Ülkemizdeki eğitim sistemi, öğrencilerimizin tamamından akademik başarı bekliyor. Bu, insan fıtratına aykırı beklenti ve bunun üzerine inşa edilen eğitim sistemi; akademik başarıyı yakalayamamış çocuklarımızı, 12 yılın sonunda 18 yaşında, hayatla bağlantı kurmakta zorlanan ve hiçbir avantaj sağlamayan bir durumda ortada bırakıyor.

Akademik başarıyı yakalayamayacağı daha alt sınıflarda belli olan bir öğrenciyi, duygusal davranan velinin tercihine bırakmadan mesleğe yönlendiren, başardığında yine önünü açan bir sistem kurmak çok mu zor?

Meslek liselerini güçlendirmeden; öğrencileri, öğretmenlerin yönlendirmelerine ve objektif ölçme-değerlendirme sonuçlarına göre okullara yerleştirmeden, kademeler arasındaki geçiş sistemleriyle sürekli oynayarak, oyalanarak daha çok zaman kaybedeceğiz.

Meslek liseleri için geliştirilen TEMATİK LİSELER üzerinde ısrarla durulmalıdır, sayıları artırılmalıdır. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu projesi Türkiye’ye örnek olmalıdır.

Bir yanda sanayimizin ihtiyacı olan insan kaynağını yetiştiremediğimiz gerçeği diğer yanda milyonlarca gencimizi hayata doğru hazırlayamadığımız, onlara ülkemize yararlı olacakları bir donanım veremediğimiz gerçeği, acilen bir şeyler yapmamız gerektiğini haykırmaktadır.

Talat Yavuz

CEVAP VER