Mikrobiyoloji’nin babası Antonie van Leeuwenhoek

1
1.568 views

Mikrobiyoloji’nin babası Antonie van Leeuwenhoek

Antonie Philips van Leeuwenhoek (24 Ekim 1632 – 26 Ağustos 1723), Hollandalı tüccar ve bilim adamı. Latince bilmiyordu, eğitimi yoktu ve keşifleri tamamen tesadüfün eseriydi. Mikrobiyoloji’nin babası olarak bilinen bu adam bir sepetçinin oğlu olarak dünyaya geldi, 16 yaşında bir kumaş tüccarının yanında staja başladı. Gözlükleri büyüteç gibi kullanarak kumaşları incelemeye başlayınca, bu kumaşlarda başka canlıların varlıklarının farkına vardı ve sürekli daha etkin büyüteçler üreterek en sonunda bir su damlasında son sürat koşuşturan canlı kalabalığını görme kapasitesine sahip beş yüz mercekli bir mikroskop icat etti.

leeuwenhoek_microscope

Bilim insanları onu ciddiye almıyorlardı.

Leeuwenhoek bakteriyi ilk keşfeden ve kendi oluşturduğu mikroskobu ile mikroskobik canlıları ilk olarak inceleyen bilim adamıdır. 

Leeuwenhoek aynı zamanda kan hücreleri üzerinde de araştırmalar yapmıştır. Kılcal damarları inceleyerek kan hücrelerinin geçişini gözlemlemiştir. Leeuwenhoek’den önce hiç kimse kasların liflerden oluştuğunun farkında değildir. Mikroskobunun altında liflerin her birini gözlemlemiş ve incelemelerde bulunmuştur.

van_leeuwenhoeks_microscopes_by_henry_baker

Hayvanlar ve bitkilerde beslenme sistemi üreme ve bitkilerde besin transferi gibi konularda da pek çok çalışması olmuştur. Bitkilerin birbirinden farklı bölümleri araştırmasının en önemli parçalarındandır.

Bitkinin kökü gövdesi ve yapraklarının üç boyutlu çizimlerini yapmış ve yapılarının detaylarını ilk ortaya çıkaran bilim adamıdır.

Bilim dünyası adı unutulan bu meraklı tüccara çok şey borçlu…

 

 antonie-van-leeuwenhoek