Mucitler ve icat öyküleri kitabından bir bölüm

0
2.939 views

Mucitler ve icat öyküleri kitabından bir bölüm…

mucitler ve icat öyküleri mucitler ve icat öyküleri arka kapak

Sabah kalkıyorsun. Belin tutulmuş, kolun bacağın uyuşmuş. Her tarafı ağrılar içinde. yerde yatmaktan yer çekimi iliklerine işlediği için tepeden aşağı bünyenin canına okunmuş. E peki neden? Yatak mı battı. Ne yatağı? Yatak yok.

Banyoya giriyorsun. Musluğu açacaksın, musluk yok. Sabuna uzanıyorsun. Anlamsız. Çünkü sabun yok. Dişini fırçalayacaksın, fırça yok. Saçını tarayacaksın, tarak yok. Hiçbirini yapamadan banyodan gerisin geriye çıkıyorsun.

Bari kahvaltı yapayım diyorsun. Sofraya oturuyorsun. Masa yok. Kızarmış ekmeğe tereyağı süreyim diyorsun.

Ekmek kızartan makine yok. Tereyağı sürecek bıçak yok. Ne varsa onu yiyeyim diyorsun. Fakat yiyeceklerin hepsi bozulmuş. Neden? Çünkü buzdolabı yok. Yemek olsa bile yiyecek kaşık yok, tabak yok, çatal yok.

En iyisi giyinip çıkayım diyorsun. Ütü yapmak istiyorsun. Ütü  yok. Olan giysimi giyeyim diyorsun. Giysini kapatacak düğme, fermuar yok. Ne varsa dolanıp çıkıyorsun. Kapıyı kilitleyeceksin. Kilit yok, anahtar yok.

Hırsızlara müessesemizin ikramıdır” gibisinden kapıyı açık bırakarak çıkıyorsun….

İşte böyle sevgili okur… Kendilerini hayatımızdan çıkardığımız anda kalan boşluk, icatların bizim için ne denli önemli olduğunu anlatmaya yeter herhalde…

Öyleyse buyur “sayfa çevirgeç” icat olana kadar sayfaları elinle çevire çevire oku. O kadar da değil yani 🙂

Mucitler ve icat öyküleri kitabından bir bölüm

 

Teknoloji ve Tasarım Dersinde ihtiyacınız olacağını düşündüğüm bir kitap. Özellikle yukarıda yazdığım önsöz kısmı derse girişte çok etkili oluyor. Teknolojinin yararları ve “Olmasaydı Ne olurdu”  şeklinde uyguladığım basit etkinliklerde çok faydalı olmaktadır. Kitabın içerisinde icatlarla ilgili kısa ve sıkıcı olmayan bilgiler mevcut. Tercih sizin 🙂

Daha fazlası için kitabı satın alabilrsiniz

Carpe diem yayınlarından çıkmış olan kitabın fiyatı 9.50 TL

CEVAP VER