Öğrenciler yarış atı değildir.

0
2.458 views

Öğrenciler yarış atı değildir.

Eğitim sisteminin sınava dayalı olduğu bir ülkede yaşıyorsanız, elbette sınavlara odaklanmak ve rakiplerinizi gözetmek durumundasınız. 

12-13 yaşındaki çocuklarımızın zamanlarını hafta içi okullarda, hafta sonu dershanelerde, geri kalanını da hediye ettiğimiz test kitaplarıyla geçirmeleri için zorluyoruz. 

Hal böyleyken daha 13 ünde sınavlarda aldığı puanlarla ya başarısızlığı öğreniyor psikolojik olarak etkileniyor, yada başarılıysa yeni bir yarış onu bekliyor… 

Sonuç olarak ezbere dayalı bir eğitim sistemiyle, problem çözme becerileri gelişmemiş, gerçek yaşamdan kopuk, öğrendiklerini hayatla ilişkilendiremeyen bireyler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Eğitim sisteminin bu yapısı öğrencilerimizi hayata değil yalnızca sınavlara hazırlamaktadır. Hayatlarının 15 yılı formül, isim ezberleyerek geçiyor. Yaratıcılıklarını  geliştirecek, farkındalıklarını arttıracak, merak, hayal ve araştırma duygularını güçlendirecek zamana maalesef sahip olamıyorlar.

Eğitim müfredatımızın yenilenmesi ve yapılandırmacı bir yaklaşımla problem çözmeye dayalı bir sistem olarak oluşturulması gerekmektedir.

“DAHA FAZLA TEST İLE OKULLARIMIZI GELİŞTİREBİLECEĞİMİZE İNANMAK, BOYUMUZU SÜREKLİ ÖLÇEREK UZATABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNMEK GİBİDİR.” Robert Schaeffer
 

öğrenciler yarış atı değildir

 

Metin GÜVEN

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni

CEVAP VER