Öğrencilere ait Ses, Görüntü ve Video Paylaşımları

0
1.752 views

MEB tarafından 25 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan resmi yazıda Öğrencilere ait Ses, Görüntü ve Video Paylaşımlarının yayınlanmasını yasak olduğu ve bu görüntüleri yayan öğretmenler hakkında gerekli işlemlerin uygulanacağı yazılmıştı.

MEB yeni bir açıklama yaptı.

 

İlgi yazıdan sonra özellikle e-twinnig ulasal projeler gibi faaliyetler için okullarda yapılan etkinliklerin internet ortamında Ses ,Görüntü Ve Video olarak paylaşılması konusunda sıkıntı oluşabileceği yönünde teredütler yaşanması üzerine MEB Rehberlik Ve Denetim Başkanlığından bu konuda yeni bir açıklama yapıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama

 

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığının 25/12/2014 tarihli ve 63055260/10/6928168 sayılı “Ses, Görüntü ve Video Paylaşımı” konulu yazısı ile ilgili olarak, Bakanlığımıza iletilen geri bildirimler sonucunda söz konusu yazı hakkında bazı tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır.

 

Bahse konu yazı da “Öğrencilerin kişisel gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine olumsuz etki yapacak ve bununla birlikte kişilik haklarını ihlal edecek ses, görüntü ve video kayıtlarının sosyal ağ ortamlarında paylaşılması” konusunda; Anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasal ve idari düzenlemeler ile Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerinin dikkate alınması ve bu kapsamda, gerekli tedbirlerin oluşturulması amaçlanmıştır.

 

Bu bilgiler ışığında, eğitim-öğretim ile ilgili kamuoyu ile paylaşılmasında fayda görülen, örnek uygulamaları içeren “ses, görüntü ve video kayıtlarının” öğrenci velilerinden izin alınarak, Resmi okul/kurum web sitelerinde paylaşılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

kamuajans.com

CEVAP VER