Öğretmenler artık serbest kıyafet giyecek!

0
2.671 views

Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan sürpriz bir açıklama geldi. Avcı “Öğretmenler kendilerine neyi yakıştırıyorsa onu giysin” diyerek serbest kıyafetin önünü resmen açtı.

Milli Eğitim Bakanı katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan serbest kıyafet sorusu üzerine “öğretmenler kendilerine neyin yakışacağını bilir, kendilerine neyin yakıştırıyorlarsa onu giysinler diyerek pek çok okulda zaten delinmiş olan kıyafet yönetmeliğini resmen serbest hale getirdi. İşte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘nın konuya ilişkin açıklamalarının detayları:

Öğretmenlerin kendilerine neyin yakışacağını bildiğini belirten Avcı, “Öğretmenlerimiz kendilerinin karar vereceği konusunda birbirlerini rencide edecek şeyler söylemezler. Başörtüsü ile yakıştırıyorsa yakıştırıyordur. Öğretmenlerimiz kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin.” dedi. “Yasal bir sorunla karşılanmazlar değil mi?” sorusuna ise Avcı, “Evet” cevabını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Samanyolu Haber TV’de yayınlanan Günlük Özel programında Samanyolu Yayın Grubu Ankara Temsilcisi Abdullah Abdulkadiroğlu’nun sorularını cevapladı.

“ÖĞRETMENLERİMİZ KENDİLERİNE NEYİ YAKIŞTIRIYORSA ONU GİYER”

Öğretmen atamaları ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin Şubat ayında 10 bin öğretmen alımı ile ilgili açıklamaları olduğuna değinen Avcı, “Nurettin Bey’in açıklaması bir tavsiye niteliğinde. Şubat ayında öğretmen atamaları yapılıp yapılmayacağı Milli Eğitim Bakanlığı uygun şartlar oluştuğunda açıklar. Bizim öyle bir açıklamamız yok. Öğretmen atama tarihleri ve miktarlarını bu konuda karar vermesi gereken Başbakan, Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı’dır. Bütçe dengeleri istihdam politikaları tüm bunların hesaba katılması gereken kararlar. Başbakanımızın, Milli Eğitim Bakanı’nın, Maliye Bakanı’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın böyle bir açıklaması yok.” şeklinde konuştu.

“Başörtülü öğretmenlik şuan için serbest mi? Değilse demokratikleşme paketinde serbest hale gelecek mi?” sorusuna Avcı şu cevabı verdi; “Kıyafet konusunda son günlerde bu konuda bazı örnekler üzerinden çok yakışıksız benzetmelerle polemikler yapılıyor bunlar doğru değil. Her gittiğimiz ilde öğretmenlerimizle toplantılar yapıyoruz. ‘Öğretmenlerimiz kendilerine neyin yakışacağını bilirler. Öğretmenlerimiz kendilerinin karar vereceği konusunda birbirlerini rencide edecek şeyler söylemezler. Başörtüsü ile yakıştırıyorsa yakıştırıyordu.” dedi. Bakan Avcı, başörtülü öğretmenlik yapmak isteyenlerin önünde yasal bir engel olup olmadığı sorusuna, “Öğretmenlerimiz kendilerine ne yakıştırıyorsa onu giysin.” diye konuştu.

“Yasal bir sorunla karşılanmazlar değil mi?” sorusuna ise Avcı, “Evet” cevabını verdi.

CEVAP VER