Okul Öncesi Çocuklar İçin 5 Süper Deney

1
52.868 views

Okul öncesi çocuklar için 5 süper deney karşınızda. Bu deneyler okul öncesi çocukların çok hoşuna gidiyor.

 
1. Yanardağ Deneyi
Bu deneyi yaparak okul öncesi çocuklara yanardağ patlamalarının nasıl gerçekleştiğini anlatacağız.
Yanardag Deneyi
a)Kullanılmış gazeteleri, bir plastik şise ve grapon kağıdı kullanarak yanardağımızı yapacağız.
 
b) Su, sirke ve karbonatı kullanarak ise yanardağ patlamasını gerçekleştireceğiz.
Deneyden önce şunları yapacağız. Çocuklara yanardağ resimleri göstereceğiz. Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyeceğiz. Dünyanın bir merkezi olduğunu bu merkezde ise kırmızı renkte, akışkan ve çok kızgın bir sıvı olduğunu anlatacağız. Bu akışkan sıvının dünya yüzeyine bazen çıkabildiğini söyleyeceğiz. Bu çıkışın ise yanardağlar sayesinde olduğunu belirteceğiz. Sonra “Haydi çocuklar hep beraber bir yanardağ yapalım mı” diyerek deneyimize başlayacağız. Hazırladığımız yanardağ maketini çocukların görebileceği bir yere yerleştirip incelemeleri için biraz bekleyeceğiz. Sonra deney malzemelerinden olan sirke ve karbonat hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Yanardağ maketinin içine yerleştirdiğiniz plastik şişenin içine ilk önce su koyacağız. Ardından karbonatı boşaltacağız. Ve geldik yanardağı patlatmaya! Sirkemizi karbonatlı suyun içine dökeceğiz. Sirke ile karışan karbonat köpürmeye başlayacak. Eğer isterseniz suyun içine kırmızı boya katarak çıkan köpüğün kırmızı renkte olmasını da sağlayabilirsiniz.
2. Tuzlu Su Deneyi
tuzlu su
Bir şişeyi yarısına kadar suyla dolduruyoruz. Su dolu bir kabın için yatay konumda bırakıyoruz. Suda şisenin battığı yeri keçeli bir kalemle işaretliyoruz. Şimdi aynı şişeyi alıp, tuzlu su dolu bir kaba koyuyoruz. Gene battığı yeri işaretliyoruz. Şisemizin tuzlu suda daha az battığını işaretlediğimiz yerleri karşılaştırarak ispatlıyoruz. Tuzlu su, normal suya göre daha yoğun olduğu için şişemizin daha az battığını çocuklara açıklıyoruz.
3. Fırıldak Balon Deneyi
fırıldak balon deneyi
Bir adet kurşun kalem, bir adet iğne, bir adet bant ve balon. Deney yapmaya hazırız! Balonumuzu şişirdik. Ağzına pipetimizi soktuk. Pipetle balonun birleştiği yeri bantla yapıştırdık. Kalemi aldık, dikey konuma getirdik. Şimdide elimize iğnemizi aldık. Pipetin tam ortasını kalemin tavanına iğneyle tutturduk. Şimdi balonumuzu şişirip serbest bırakıyoruz. Balon kalemin üstünde fırıldak gibi dönüyor. İşte bu kadar!
4. Parmak İzi Deneyi
Parmak İzi Deneyi
Deneyimizin amacı her insanın parmak izinin birbirinden farklı olduğunu çocuklara göstermek. Kullanacağımız malzemeler talk pudrası, bant, siyah kağıt ve büyüteç. Baş parmağımızı talk pudrasına batırıyoruz. Sonra pudralı parmağımızı banta bastırıp parmak izimizi çıkarıyoruz. Siyah kağıdımıza, parmak izimizi çıkardığımız bantı yapıştırıyoruz. Tüm çocuklara bu işlemi yaptırdıktan sonra, büyütecimizi alıyoruz. Parmak izlerini teker teker gözlemlemelerini sağlıyoruz. Sonuçta parmak izlerinin birbirinden farklı olduğunu çocuklara göstermiş oluyoruz.
5. Mum Deneyi
mum deneyi
Mum deneyiyle çocuklara oksijenin yanmayı sağlayan madde olduğunu öğreteceğiz. Malzemelerimiz mum ve şeffaf cam bardak. Bu deneyi 5-6 yaş okul öncesi çocuklarla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İlk önce elimizdeki mumu yakıyoruz. Sonra üzerini cam bardağımızla hava almayacak şekilde kapatıyoruz. Birde bakıyoruz mum sönmüş! Neden? Çünkü havasız yani oksijensiz ortamda yanma gerçekleşmez. Oksijen yanmanın gerçekleşmesini sağlayan maddedir. İşte bu kadar!

1 YORUM

CEVAP VER