Okyanus temizleme projesi

0
2.352 views

Tahmini her yıl 300 milyon ton plastik atılıyor. Umarsızca tüketilen milyonlarca ton plastik, okyanusları kirletiyor ve ekosistemleri mahvediyor. 20 yaşındaki genç ise bu probleme bir çözümü olduğuna inanıyor.

Okyanus Temizleme Vakfı‘nın kurucusu ve projenin sahibi Boyan Slat; “Plastik kirliliği probleminin ilk farkına Yunanistan’da dalış yaptığım zaman vardım; balıktan daha fazla plastik poşet vardı. Ne yazık ki plastik tek başına gitmiyor. Dolaysıyla merak ettim, ‘Neden bunu temizlemiyoruz?’ ” dedi.

plastik toplama

Proje birçok ödül de kazandı. Boyan Slat, 2012 yazı boyunca sistemi geliştirmeye devam etti ve TEDxDelft‘e son geliştirilmiş halini gösterdi. Bu yeni tasarım 2014 tarihinde Hollandalı gence daha fazla ödül kazandırttı.

plastik toplama3

Dünyanın en büyük çaplı temizleme sistemi 2 kilometre genişliğinde temizleme işlemi gerçekleştirecek. Japonya’nın Tsuşima Adası kıyılarında test çalışmalarına başlayacak sistem, çöpleri yönlendirdikten sonra birikenleri yüzen bariyerler yardımı ile toplanabilir hale getirecek.

plastik toplama2

Ayrıca sistemin sudaki canlı yaşamına da zarar vermeyeceği söyleniyor

 plastik toplama4

 

CEVAP VER