Pantograf nedir? Pantograf nasıl yapılır?

0
493 views

Pantograf

Pantograf, bir hareketin aynısını iletmekte ya da geometrik bir biçimin küçültülmüş ya da büyütülmüş kopyasını çıkartmakta kullanılan aygıttır. Pantograf, birbirine hareketli eklemlerle tutturulmuş bir dizi çubuktan oluşur; çubuklardan birinin ucu kopyası çıkarılacak şeklin hatlarından geçirildiğinde, bu hareket bir başka çubuğun ucuna iletilir ve bu ikinci çubuğun yazıcı ucu şeklin istenen ölçekteki kopyasını çıkartır.

PANTOGRAF Nasıl ÇALIŞIR

Haritacılıkta, terzilikte vb. kullanılan, bir biçimi büyüterek ya da küçülterek kopya eden, kollu, eklemli bir çeşit cetvel, leylek gagası. Bir ucu sabitlenen pantografın, bir ucu şekil üzerinde gezdirilirken, diğer çizici uçta aynı şeklin büyüğünü ya da küçüğünü çizer.


1603 yılında Cristoph Scheiner tarafından icat edilen pantograf, paralelkenar oluşturacak şekilde menteşelenmiş dört koldan oluşmaktadır. Geometrik bir şekil yada hareketin farklı ölçeklerde yeniden çizilmesinde kullanılır. Sabit bir merkezi, orijinal çizimi takip eden kuru bir nokta ve ölçeği büyütülmüş veya küçültülmüş olarak yeniden çizimi sağlayan bir kalem noktasından oluşmaktadır.

CEVAP VER