Patent nedir? PATENT TANIMI

0
3.627 views

PATENT TANIMI:

PATENT: Türkiye de ve dünyada yeni olan, sanayide uygulanabilen, bilinen tekniğin aşılması kriterine uygun buluş sahibinin 20 yıl süreyle ürünü üretme ve pazarlama hakkının verilmesi olayına patent denir.

 

Patentin Türkiye’de yeni, Dünyada yeni olma şartı

Bunlardan Patenti alınacak ürün Türkiye de ve dünyada yeni olan denilmiş, burada önemli olan yapmak istediğimiz projemiz daha önceden yapılmamış olmalıdır. Daha doğrusu yaptığımız ürünün patentinin daha önceden alınmamış olması gerekir. Buradan anlaşıldığı üzere patent belgesi almak için başvuru yaptığımızda ürünü üreten kişi değil, ürünün patent sahibinin kim olduğu önemlidir. Diğer bir değişle projeyi üreten ali olsun, eğer ki Ahmet patentini almışsa o ürünün sahibi yasal olarak Ahmet’tir ve Ahmet’ten izinsiz o projeyi kimse üretemez.

 

Diyelim ki bir fabrika sahibi veya girişimci Ahmet’in projesini gördü beğendi ve bu projeyi üretmek istedi. Bunun için Ahmet’ten patentinin devrini alır. Bu duruma rüçhan hakkı ismi verilir. Ahmet üretmiş olduğu yani patentini almış olduğu ürünün rüçhan hakkını satıp satmamada serbesttir.

Ahmet’in patentini almış olduğu projesini bir kişi habersiz olarak üretip satmaya kalkışırsa yasal olarak suç işlemiş sayılır ve ceza olarak da para cezasının yanı sıra hapis cezası da vardır.

Patentin Sanayide Uygulanabilme Şartı

Patenti alınacak ürünün diğer şartı da sanayide uygulanabilmelidir. Bu projenin yapısına göre küçük ölçekli sanayide veya büyük ölçekli sanayide uygulanabilir olmalıdır. Diğer bir ifadeyle yaptığımız projemiz sanayide seri üretimle çoğaltılabilir olma özelliğini taşımalıdır.

Patentte Bilinen Tekniğin Aşılması Kriteri

Patent almanın şartlarından en önemli özelliklerden biriside bilinen tekniğin aşılması kriteridir. Örneğin sadeliye tasarladınız. Bu sandalyeyi başka, daha değişik, kendine özgü bir nitelikle üretmelisiniz. Üretilecek projenin kendine özgü bir üretim biçimi olmalıdır.

Bu 3 kriter bir araya geldiğinde istediğiniz bir ürünün patentini rahatlıkla alabilirsiniz.

Patent işleri TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN takip edilir.

incelemeli_patent_belgesi

CEVAP VER