RETBA GÖLÜ – SENEGAL – PEMBE GÖL

4
4.804 views

 

 

HİLLER GÖLÜ-AVUSTRALYA

 

 

 

RETBA GÖLÜ:

Retba Gölü ya da Lac Rose Senegal’de Cap-vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanır. Senegal’in başkenti olan Dakar şehrinin kuzey doğusunda bulunmaktadır.
İsmini göl suyunun pembe oluşundan almıştır, pembe olmasının nedeniyse içinde bulunan Dunaliella Salina adındaki su yosunudur. Gölün rengi kurak iklimlerde oldukça belirginleşir. Göl aynı zamanda yüksek oranda tuz içermesiyle de bilinir -Yaklaşık olarak %40-. Tıpkı Ölü Deniz gibi Retba Gölü de insanların su yüzeyinde kolayca kalabilmesini sağlar. Yüksek miktarda tuz içermesi endüstriye katkı sağlarken kentte yapılan Dakar Rallisi’nin de bitiş noktası olarak Retba Gölü belirlenmiştir.

Resim:buzzfeed
Metin:Wikipedi 

HİLLER GÖLÜ:
Hiller Gölü
Batı Avustralya’da bulunan Hiller Gölü pembedir.Yüce Allahın bir sanatı hikmeti olan bu sırrı çözmek tabiiki çok zordur. Hiller Gölü pembedir ve bilim adamları bunun sebebini halen açıklayamamaktadır.

Avustralya’daki Hillier Gölü bir tuz gölüdür ve barındırdığı tuz tüketen ve karşılığında bu pembe rengi üreten algler sayesinde suyla değil çilekli süt ile doluymuş gibi görünmektedir.

Batı Avusturalya güney kıyılarındaki Recherche Archipelago takımadalarından biri olan Middle adası üzerinden bulunan göl alışılmışın dışındaki soluk pembe rengi ile dikkat çekiyor.
İlk kez 1802 yılında keşfedilen ve yaklaşık 600 metre genişliğindeki gölün çok tuzlu bir suya sahip olduğu biliniyor.
Okaliptus ve Cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avusturalya’ya özgü bir ağaç) ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanla kuşatılmış olan gölün çevresi beyaz tuz kümeleriyle çevrili.
Hakkında çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da gölün pembe rengini nerden aldığı hakkında herhangi bir açıklama yapılamamıştır.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER