Sensör Nedir Sensör Çeşitleri Nelerdir

1
3.731 views

Sensör Nedir? Sensör Çeşitleri Nelerdir

Teknoloji ve tasarım dersinde, bizim yerimize kapıyı açan, ışıkları yakan, kombiyi açıp kapatan bir şeyler olmasını isteyen öğrencilerimizin projelerini çok duyduk.

İnsanların yerine çevremizdeki fiziksel ortam (sıcaklık, basınç, uzaklık vb.) değişikliklerini algılayan cihazlara “sensör” denir. Bir diğer adı da algılayıcılar yani duyargalardır.

Sensörler insanlardaki duyu organlarının görevini yaparlar.

Arduino projelerinde ençok kullanılan sensörler…

 

 
Bu sensör, robotik projelerde Arduino ile kullanılan en popüler sensörlerden birisidir. Kullanımı oldukça kolaydır ve program kısmı doğru olduğu sürece 2cm – 400cm arası uzaklıkları düzgün bir şekilde ölçebilmektedir. Çalışma prensibi ise şu şekildedir: Sensörün Trig pininden uygulanan sinyal 40 kHz frekansında ultrasonik bir ses yayılmasını sağlar. Bu ses dalgası herhangi bir cisme çarpıp sensöre geri döndüğünde, Echo pini aktif hale gelir. Biz ise bu iki sinyal arasındaki süreyi ölçerek -yani sesin yankısını algılayarak- cismin sensörden uzaklığını tespit edebiliriz.

SENSÖR ÇEŞİTLERİ

Akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin sayısı her geçen gün artıyor ve bu sayı artışı potansiyel kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Aslına bakılırsa çoğu sensöre kullanıcının direk ulaşması güç. Sadece belli başlı sensörler kullanıcı tarafından manuel olarak kullanılabiliyor. Diğerlerini akıllı telefon otomatik olarak belli dönemlerde kullanıyor.

Akıllı Telefon – Tablet – TV Sensörleri :

Kalp Atışı Hızı Sensörü: Kalp atış sensörü sayesinde kalp atışı hızınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz. Cihazların arka kamerasının hemen altında bulunan sensörün üzerine parmaklarınızı koyarak gerçekleştirebileceğiniz gibi bu sayede kalp atışı hızınızı ölçebilir, cihazınıza ölçümleri kayıt edebilir, egzersiz öncesi ve sonrasında kalp atışı hızlarınızı karşılaştırabilirsiniz.

Parmak izi Sensörü: Akıllı telefonunun güvenlik düzeyini bir üst seviyeye taşıyan bu sensör sayesinde cihazınıza farklı parmak izleri kaydedebilirsiniz. Bu sayede de cihazınız üzerinde parmak izi okuyucu sensörüne parmak izinizi okutarak telefonun ana ekran kilidini kolaylıkla açabilirsiniz. Bunun yanında mobil ödeme ve dosyalara kişisel kilit koyma işlemlerinizde kullanabileceğiniz gibi online ödeme servisi üzerinden yapacağınız parasal işlemlerinizi de güvenli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Barometre: Yüksek bir yere (dağa) tırmanırken kullanabileceğiniz bu sensör, aktivite esnasında yaktığınız kalori miktarını hatasız bir şekilde hesaplayabilir.

Hall Sensörü: Cihazın katlanabilen kapak durumunu algılayan sensör, kapağı açtığınızda ekran ışığının aktif olmasını, kapandığında ise ışığın otomatik olarak kapanmasını sağlar.

RGB Ortam Işığı Sensörü: Cihaz ekranını otomatik olarak aydınlatabildiği gibi karanlık ortamlarda kısarak gözlerin rahatsız olmasını engeller.

El Hareketi Sensörü: Telefonunuza dokunmadan, sadece elinizi hareket ettirerek telefon ile etkileşimde bulunmanızı sağlar.

Yakınlık Sensörü: Telefon görüşmesi yaptığınız sırada ekranı kapatarak, güç tüketimini azami oranda azaltır.

Jiroskop: Telefon ekranını yukarı ya da aşağı eğerek kolaylıkla metinleri okuyabilmenizi sağlar.

Hareket Sensörü: Telefonunuzda bulunan Adımölçer uygulamasıyla entegre çalışabilen bu sensör, zinde kalmak konusunda size yardımcı olabilecek farklı özellikler sunmaktadır.

Jeomanyetik Sensör: Kuzey, Güney, Batı ve Doğu gibi yönleri hatasız olarak saptayabilen bu sensör, haritadan faydalanarak hatasız yön tayini yapabilmektedir.

Smart Interaction: Akıllı televizyonları sesiniz veya elinizin hareketleri ile kontrol edebileceğiniz, kumanda nerde? sorusunu geçmişte bırakacak başarılı bir çalışma.

Arabaların olmazsa olması: Park – Far – Yağmur Sensörü

Otomatik Kapılar – Aydınlatma Sistemleri

1 YORUM

CEVAP VER