Singapurdan bir peyzaj tasarım harikası “SUPERTREE”

0
2.684 views

Singapurdan bir peyzaj tasarım harikası “SUPERTREE”

Supertree (Süper ağaç) adı verilen, ağaç şeklindeki ışık ve ses sistemi

“Gardens by The Bay” (Körfez bahçeleri) adlı Singapur’un merkezinde 101 hektarlık ekili yeşil alanı kaplayan ve tepesindeki cam seralarda tropik bitkilerin yetiştiği devasa ağaç görünümlü yapıları içeren bu parklar, Singapur’u daha kontrollü yeşil bir alana kavuşturmak için 2012 yılında hizmete açıldı.

İçinde yer aldığı parkla birlikte Singapur’un yeni simgesi olmaya aday 18 adet dev Supertree yapılarında, üzerinde 200’den fazla türden 162.900 bitki barınmaktadır. 
singapur

Daha çok Singapur iklimine uygun bitkilerin kullanıldığı bu yapılarda Bromeliadlar, orkideler, eğrelti otları ve tropikal çiçekli sarılıcı ve tırmanıcı bitkiler yer alarak Supertrees’i yani süper ağaçları oluşturmaktadırlar.

Bu bahçeler içinde yer alan dev ağaç görünümlü yapılar, ağaçların ekolojik fonksiyonlarını taklit eden çevre teknolojileriyle donatılmış. 

Nasıl doğadaki ağaçlar fotosentez yapıyorsa, bu yapılar da üzerlerine yerleştirilen fotovoltaik hücreler sayesinde güneş enerjisini emerek, bunu ışıklandırma gereksinimleri için kullanıyorlar. 

Benzer şekilde, nasıl doğadaki ağaçlar yağmur suyunu kullanarak büyüyorlarsa, bu yapılar da biriktirdikleri yağmur suyunu, üzerlerindeki cam kafeslerde ekili tropik bitkilerin sulaması için kullanıyorlar

http://en.wikipedia.org/wiki/Gardens_by_the_Bay

http://www.youtube.com/watch?v=cxVrs2A4WlQ

CEVAP VER