STEAM (STEM+A) Eğitimi ve Teknoloji ve tasarım dersi

0
734 views

STEAM (STEM+A) Eğitimi ve Teknoloji ve tasarım dersi

STEAM, Bilim (science), Teknoloji (technology), Mühendislik(engeenering), Sanat (arts) ve Matematik (mathematics) kelimelerinin baş harflerinin bileşiminden oluşan bir kavramdır.

TARİHSEL SÜREÇ

1950’li yılların sonunda STEM olarak ortaya çıkan ancak son yıllarda STEAM olarak bilinen bu kavram, çok önemli bir alan olan sanatı da içerisine katmıştır.

Çünkü dört disiplini (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) içeren STEM, hayal etme, dünyaya farklı bir gözle bakma, estetik ve işlevselliğe formun eklenmesi süreci açısından eksik kalmıştır.

2008 yılında, “Amerikan Okul Yöneticileri Derneği (AASA), yaptığı bir araştırmada,

Çoğu şirketin, yeni çalışanlarında, bilim / matematik ile ilgili alanlardan çok daha fazla sanat / yaratıcılık becerileri  aradığını göstermiştir.

Şirketler, beyin fırtınası yapabilecek, problem çözebilecek, işbirliği yapabilecek ve yenilikçi fikirlere katkıda bulunabilecek bireyler istediklerini belirtmiştir.

28.06.2019 Apple’ın tasarımcısı Jony Ive ayrılacağını duyurdu.

21 yy. da gücün, kas veya emek ile değil, bilgi ve katma değeri yüksek ürünler ortaya koyarak gerçekleştirilebileceği anlaşılmıştır.

Bu yüzden hem ülkeler hem de şirketler bir yarış içerisine girmişlerdir. Bu yarış ortamı bütün ülkeleri bilime, mühendisliğe, yaratıcı ve özgün fikirlere, yenilikçi teknolojilere ve estetiğe yatırım yapmaya yönlendirmiştir.

 

 

 

CEVAP VER