Tasarım odaklı düşünme nedir?

0
2.362 views

Bulunduğumuz ortamı, iş koşullarımızı, okulumuzu, sınıfımızı, evimizi ve hatta odamızı daha iyi şartlara kavuşturmak için kullanacağımız bir yöntem olarak adlandırabiliriz tasarım odaklı düşünmeyi…

İnsanoğlu sorular sorarak dünyayı anlamaya çalışmış, keşfetmiş, şartlarını iyileştirmek için örneğin; eti daha lezzetli nasıl yapabilirim şeklinde düşünerek ateşi keşfetmiş ve eti pişirmeyi deneyerek, uygulayarak öğrenmiş ve bugünlere gelmiştir.

Bilim insanları, mühendisler, üretimle uğraşan insanlar “var olan icatları farklı amaçla nasıl kullanabiliriz, asansörler nasıl daha güvenli olabilir, telefonların şarjı nasıl daha uzun süre gider” gibi sorunlara çözümler arar, bu sorunlarla mücadele ederler ve buldukları çözümleri üreterek yeni ürünler ortaya çıkarırlar.

Tasarım Odaklı Düşünme

Tasarım odaklı düşünme okulumuzu, atölyemizi daha iyi şartlara kavuşturmak için kullanacağımız bir yöntem, bir yol haritası olabilir.

*Tasarım odaklı düşünme yalnızca eğitim alanında değil problemin olduğu her alanda uygulanabilir.  

5 adımda uygulanabilir.

  1. Problem belirlenir: Yeni bir şeyler yapmak veya bir şeyleri değiştirmek istediğinde kendine bir problem belirlemiş olursun
  2. Analiz yapılır:Amacına ulaşmak için ilk önce yapmak veya değiştirmek istediğin şeyi analiz edip anla- yorumla
  3. Eksikler belirlenir: Ne ile yapacağım, nelere ihtiyacım olacak
  4. Tasarımını yap: Çözümleri ortaya koy ve planla daha sonra Prototip üret
  5. TEST ET: Sorun varsa bilgi al, öğren tasarımını yenile sorun yoksa tasarımını hayata geçir…

Örneğin:

Üniversitede atölye organizasyonu dersinde yaptığımız atölye tasarımları ile öğrencilerin ders yaptığı alanları, atölyelerin konumunu, depolama alanlarını, çalışma alanlarını ve diğer birçok faktörü en iyiyi bulmak adına hayalimizdeki atölyeyi çizerek ortaya çıkarmıştık.

Aynı düşünceyle öğrencilerin sınıfta daha rahat kullanacakları bir pano, sıra, masa,dolaplar ve oturma düzeni oluşturmak için çalışmalar yapılıp tasarımlarını yapmaları istenebilir. En iyi çözümler sınıfta uygulanabilir.

 

METİN GÜVEN

www.teknolojivetasarim.org

CEVAP VER