Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Yol Geçen Hanı Oldu!

0
2.219 views

Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Yol Geçen Hanı Oldu!

Teknoloji Tasarım Dersinde, geçmişte (iş eğitimi) 6 olan ders saati 2’ye kadar düştü. 4-5-6-7-8.sınıflara uygulanmakta iken 2013-2014 eğitim öğretim döneminde itibaren sadece 7-8.sınıflara uygulanacak kadar kayıp yaşadı. Birçok okulda gruplara bölme uygulaması okulların keyfi uygulamaları yüzünden yapılmıyor ve daha fazla açık kadro açılması gerekirken, normlar eksik hesaplanıyor. Yıllarca atanamayan yüzlerce bölüm mezunu için “kim olursan ol, teknoloji tasarıma gel” denildi ve ders Yol Geçen Hanına Döndü.

Şimdi ise daha da vahim bir noktaya geldik.

 

Eş durumu mağdurlarına çare olması için “özür grubundan tayin isteyen kim varsa alan gözetmeksizinı alan değişikliği hakkı verildi. Bu hak sınıf öğretmenlerinede verilerek alan değişikliği ile 3500 Sınıf öğretmeninin Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçmiş oldu. Dersi donanımlı anlatabilmek için 90 saat hizmetiçi eğitime tabi tutuldular.

 

2013-2014te dersimiz 6.sınıflardan kaldırıldığı  için binlerce Teknoloji Tasarım Öğretmeni zaten norm fazlası oldu diye isyan etti. Bu alan değişikliğinden sonra, dersimizle alakası olmayan branşlardan alan değiştiren Öğretmenler  Teknoloji Tasarıma devam ederken, dersin asıl Öğretmenleri norm fazlası olmaya başladı.

Teknoloji Tasarım dersi önemsizse, norm fazlası olan, atanamayan, tayini çıkmayanlar için bir depo branş ise bunu bizde bilelim. alinde istediği branşa alan değiştirebilecekse, bizde Rehberlik Matematik vd. Öğretmen açığı bulunan derslere alan Değişikliği hakkı istiyoruz. Gerçekten sorgulayan, üreten, yaratıcı nesiller yetişsin, üleknin geleceğine katkı sağlayacak gençler istiyorsanız; bu alana uygun Öğretmen yetiştirin, uygun eğitim alanları atayın. Madem bu kadar Öğretmeni dersimize dolduruyorsunuz ders saatlerini de arttırın. 8 saat seçmeli ders 5-6-7-8.sınıflarda kademeli olarak arttırılabilir ve 5-6.sınıflara da 2şer saat zorunlu Teknoloji Tasarım Dersi konulabilir.

 

Özür grubundan tayin isteyemeyen meslektaşlarımızın da bu çözümden memnun olduklarını sanmıyoruz. Herkesin kendi alanında çalışmak istediğinden hiçbir şüphemiz yok. Ancak insanları ailesi-geçim derdi ile yapacağı iş arasında seçim yapmaya zorlarsanız, sevmediği bilmediği işi yapan mutsuz Öğretmenler kazanırsınız. Bunun faturası da maalesef en çok öğrencilere çıkar.

 

Anayasal bir hak olan aile bütünlüğünün sağlanmasını bizde isteriz. Çünkü her branş gibi bizde bu durumdan şikayetçiyiz. Ancak alan değişikliği nedeniyle dersin asıl Öğretmenleri mağdur olacak. Bu nedenle Teknoloji Tasarım dersimizin 5-6-7-8.sınıflara en az 2’şer saat uygulanmasını istiyoruz.

 

Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin sivil toplum örgütlenmeleri ile her şeyi devletten beklemeden, ama devletin dikkatini de çekerek gayret göstermesi gerekmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN’in bir çözüm yolu için gerekeni yapması gerekmektedir.

Dersin kendisini, nasıl veriminin artırılacağı konuları sorun kabul edilerek çözümler üretilmedir.

Fatih AYKURT

Eğitim Uzmanı
KamuTime.com/Özel Haber

CEVAP VER