Teog ve okul puanları arasındaki uçurum

0
2.382 views

Teog ve okul puanları arasındaki uçurum

Okul idarelerimiz 6 Haziran Cuma günü e okul ile ilgili tüm işlemleri bitirmemizi söyleseler de, 11 Haziran da açıklanacak olan teog sonuçları bu sürenin uzayacağını gösteriyor.

Başarı grafiği çok düşük olan okullarda ortalamanın üzerindeki öğrencilerden medet uman idareler en azından bu öğrencilerin iyi yerlere gelmeleri için not ortalamaların yükseltilmesi için uğraşıyor.

Teog sonuçları ile okullarda alınan notlar arasında büyük uçurumlar var. Öğrencinin teogdan aldığı not 22 iken ders notu 100 olabiliyor.

Yapılan uygulamalar her yerde aynı. Veliler, okul idareleri yine öğretmenlere yüklenecek ve öğrencilerin not ortalamalarının yükseltilmesini isteyecekler.

Bazen bu not isteme işi o kadar abartılıyor ki yaşadığım bir olayı anlatarak sizlere durumun vehametini göstermeye çalışacağım.

4 yıl önce Siirt’in Baykan ilçesinde çalışırken bir öğrencimin velisi çocuğunun durumunu sormak için okula geldi. Çocuğu sınıftaki diğer öğrencilere göre çok geride, başarısız ve hatta çoğu zaman da disiplinsiz davranışlar gösteren sorunlu bir öğrenci. 

Yanımıza geldi ve öğrencisinin durumunu sordu. Kendisine yukarıdaki durumu anlattık ve mezun olabileceğini ancak tabiri caizse “bir kazmaya sap olamayacağını” söyledik. Öğrencimizin saygıdeğer velisi ise öğretmenlik mesleğinin geldiği son noktayı açıklar nitelikteydi.

-“Hocam bir şeyler yapın da en azından bir öğretmen falan olsun”

 

Metin GÜVEN

CEVAP VER