Tübitak 4006 bilim fuarı açık fatura ve kapalı fatura nedir?

0
9.177 views

Tübitak 4006 bilim fuarı Açık fatura ve kapalı fatura nedir?

Tübitak bilim fuarı düzenleyen proje yürütücüsü arkadaşların dikkatine: Tübitak’ın sözleşmede ve çağrı metninde belirttiği internet alışverişlerinde tahsilat makbuzu alınmalıdır ifadesi çok önemsenmediği için bu açıklamayı yapma gereği duydum.

Faturalarda kaşenin bulunduğu yer çok önemli aşağıda *muhasebeuygulama.com adresinden edindiğim 2 adet fatura örneğinde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

*Açık  Fatura Nedir:  Açık fatura, mal veya hizmet tesliminde müşterinin, mal veya hizmet bedelini faturanın düzenlendiği anda ödemeyip, sonradan ödeyecek olması durumunda düzenlenen faturadır.

Açık fatura düzenlenirken satıcı kaşe ve imzayı faturanın ÜST kısmına basar.  Bu tür faturalar açık faturalara örnektir. Açık fatura için , Müşterinin borcu açık yani ödenmemiş anlamında açık fatura denilir sonucu çıkartılabilir.

Bu tür faturalar özellikle internet alışverişlerinde gönderilmektedir. Bu alışverişlerde satıcıdan “TAHSİLAT MAKBUZU” talep edilmelidir.

*Kapalı Fatura Nedir: Kapalı fatura, mal veya hizmet tesliminde müşterinin, mal veya hizmet bedelini, faturanın düzenlendiği anda ödemesi durumunda düzenlenen faturadır.

Kapalı fatura düzenlenirken satıcı kaşe ve imzayı faturanın ALT kısmına basar. Bu tür faturalar kapalı faturalara örnektir. Kapalı faturalar için,

 ” Müşterinin borcu kapalı yani borcu yok, borcunu ödedi hesap kapandı anlamında kapalı fatura denilir sonucu çıkartılabilir.

 

Buradan anlaşılacağı üzere açık faturalar tübitak tarafından veresiye olarak alındı izlenimi yarattığı anlaşılmaktadır. Tübitak hibesinin doğru olarak mahsup edilmesi için faturalar konusuna dikkat etmenizi öneriyorum.

Metin GÜVEN

CEVAP VER