TURKCELL Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yaptığı açıklamaları derleyip özetledik.

Yenilikleri çok iyi kullanıyor ama iş yeniliği yapan ve icat çıkarma noktasına geldiğinde tıkanıyoruz. Üreten hale nasıl geleceğiz?

Endüstri 4.0 alt yapısı ile insanları birbirine bağlamaktan nesneleri birbirine bağlayan yapıya geçilecek. Dünyada büyük kırılma olacak. Bu dünyanın gündeminde. Örneğin Amerika’da şoförsüz kamyonlar konuşuluyor. Bir şekilde insanlara yeni kabiliyetler kazandırılmalı.

Farklı bir eğitim sistemi dünyanın her yerinde konuşuluyor. Teknoloji eğitimde çok daha fazla kullanılacak. Türkiye’nin eğitime olan ihtiyacını dijitalleşmeyle karşılayabiliriz.

Yabancı dil tarihe gömülecek!

Suriyelilerle ilgili uygulamalardan bahsederken tercüme servisini sık sık anlatıyorum. Arapça konuşurken anında Türkçe duyuyor. Belki de 3-4 yıl sonra yabancı dil tarihe gömülecek! Amerika ya da İngiltere’de doğan bir çocukla dünyanın farklı coğrafyalarında doğan bir çocuk arasında doğal bir rekabet ortamında eşitsizlik var. Amerika ya da İngiltere’de doğmadıysa bir sıfır yenik başlıyor hayata. Dil öğrenmek için yıllarını harcıyor. Yabancı dil için hem para hem de zaman harcanıyor. Yarınlarda Hindistan’da doğan bir çocuk buluşunu kendi dilinde anlattığında karşısındaki Japonsa onu kendi dilinde anlayacak. Şunu düşünün. Bizim ülkemiz gibi birçok ülkede çocuklar dil öğrenmek için haftada 25 saat ders görüyor. Bunun yerine herhangi bir konuda ders alsalar, kendilerini geliştirseler…

Örneğin yazılım dilini öğrenseler, kodlama yapsalar… Dünya buna doğru gidiyor. Bu dönemin çocukları robot teknolojilerini öğrenerek büyüyecek. Türkiye geç kalmadı. Bizde bunu yapabileceğimize inanıyorum.

“Türkiye eğitime olan ihtiyacını dijitalleşmeyle karşılayabilir. İleride yabancı dil öğrenmeye gerek kalmayabilir ama yazılım ve robotik (robot uzmanlığı) mutlaka öğrenilmeli” diyor.

hurriyet

CEVAP VER