Uzay araştırmaları sonucunda ortaya çıkan muhteşem icatlar

0
112 views

STEM Eğitimi Dönüm Noktaları

1957 – Sputnik: Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yapmış olduğu ilk yapay uydudur. Bu uydu çok kısa bir süre yörüngede kaldıktan sonra görevini tamamlamıştır. Ancak Sputnik özellikle ABD için bir şok etkisi yaratmıştır. Çünkü ABD Uzay yarışında Sovyet Rusya’nın gerisinde kalmıştır.

1958 – NASA’nın kurulması: ABD, Sovyet Rusya’yı uzay yarışında yakalayabilmek, fen, matematik ve mühendislik alanında yetişmiş donanımlı bireyler yetiştirmek için NASA’yı kurmuştur. NASA kurulduktan yaklaşık 11 yıl sonra Amerika Ay’a insan gönderen ilk ülke olmuştur.

Uzay araştırmaları sayesinde bulunan ve günümüzde sıkça kullandığımız icatlar

1. MRI teknolojisini NASA ’ya borçluyuz


İç organlarımızı detaylı bir şekilde incelenmesini ve görülmesini sağlayan, kanser gibi tehlikeli hastalıkların teşhisini kolaylaştıran MRI teknolojisi uzay araştırmaları sırasında bulundu. Teknoloji NASA’nın ürünü olmasa da birlikte çalıştığı özel bir girişim tarafından ortaya çıkarıldı.

2. İtfaiyeciler artık daha rahat nefes alıyor


İtfaiyecilerin kullandığı, dumanda nefes almayı sağlayan oksijen maskeleri NASA tarafından yapılan araştırmalara sonucu geliştirildi. Eskiden itfaiyeciler yaklaşık 13-14 kg ağırlığında oldukça hantal maskeler kullanırken, artık 5 kilogramın altındaki daha güvenilir maskelerle çalışıyorlar.

3. İletişim teknolojisi uydular sayesinde gelişti


Bunu hepimiz biliyoruz ve her saniye tecrübe ediyoruz. Bugün kullandığımız ve iletişimi sağlayan; televizyon ve cep telefonu teknolojisi dünyanın yörüngesine gönderilen uydular sayesinde gerçekleşiyor.

4. GPS Teknolojisini araştırmalara borçluyuz


Gideceğiniz bir yeri kolayca bulup, kimseye sormadan hızlıca gidebiliyorsunuz ve bu muhteşem bir şey. Bir de bunu, acilen bir yere ulaşması gereken polis, ambulans ve itfaiye araçları için düşünelim: Ne kadar büyük bir başarı değil mi?

5. Bebek mamaları bile astronotlardan ilham alıyor


Uzay aracında yiyeceklerin çok az yer kaplamasını sağlamak için NASA çalışanları yiyecekleri toz halinde saklamayı başarmıştı. Bu başarı günümüzde bebek mamalarına ilham oldu ve birçok üretici hala NASA’nın formülünü kullanıyor.

6. Kalp bekleyen insanların hayatı normale döndü


90’lı yıllarda ortaya çıkan ve kalp nakli bekleyen insanlara takılan kalp pompaları da NASA’nın araştırmaları sonucu ortaya çıktı. Kalp pompaları sayesinde kalp nakli bekleyen hastalar uzun bir süre boyunca normal hayatlarına devam edebiliyorlar.

7. Uçakların üst kanat teknolojisi NASA’ya ait


Yolcu uçaklarında sık sık kullanılan üst kanat teknolojisi de NASA tarafından dizayn edildi. Böylece uçaklar daha az yakıtla daha çok mesafe gidebiliyorlar. Bu da uçakların çevreye daha az zarar vermesini sağlıyor ve ekonomik etkileri azalıyor.

8. Uçaklar uzay araştırmaları sayesinde daha güvenli


Bugün herhangi bir uçağın rotasında herhangi bir tehlike varsa, örneğin kötü hava şartları gibi, kullanılan rota uyarı sistemi NASA tarafından tasarlanıp boeing başta olmak üzere uçak üreticilerine verildi. Bu da uçuşların daha güvenilir olmasını sağladı.

9. Yer altı suları keşfedildi


NASA’nın uydu teknolojisi sayesinde Afrika başta olmak üzere yıllardır kuraklık çeken birçok bölgede yer altı suları keşfedildi. Özellikle 2013 yılında Kenya’da yeryüzünün çok altında bulunan su kütlesi ülkedeki susuzluk sorununu büyük ölçüde çözdü.

10. Japonya yüksek binalarını güvenle inşa edebiliyor


NASA uzaya gönderdiği roketler için tasarladığı platformlar, roketler yükselirken oluşan titremeden dolayı yıkılmasın diye sarsılmayı dengeleyip platformdaki etkisini sıfırlayan bir teknoloji geliştirmişti. Japonya yıllar sonra bu teknolojiyi yüksek binaların yapımında kullanmaya başladı ve depremde yıkılan bina oranını büyük ölçüde azalttı.

11. Asansörler ve yürüyen merdivenlerin motor teknolojisi


Asansör ve yürüyen merdivenlerde, uzay araştırmaları sonucu geliştirilen; ağırlığa göre otomatik olarak gücünü azaltıp yükselten motor teknolojisi kullanılıyor. Bu yüzden, bir asansöre veya yürüyen merdivene binen kişilerin kilosundan bağımsız olarak sabit bir hız yakalanabiliyor.

12. Şeffaf diş teli için NASA’ya teşekkürler


Şeffaf diş tellerinin ana maddesi ilk olarak NASA tarafından icat edildi. Bugün tel takmak isteyip de çekinen yüzlerce insanı kurtaran şeffaf seçenek için NASA’ya teşekkür ediyoruz.

12. Eski yazıları okuyabiliyoruz


Gezegen yüzeylerini incelemek için kullanılan cihazlar, arkeolojik olarak değeri yüksek olan fakat okunamayan eski yazıları okumak için kullanılıyor.

14. Kablosuz olan tüm elektronik eşyalar uzay araştırmalarının sonucu


Kablosuz, yani şarjlı elektrik süpürgesi de dahil olmak üzere tüm kablosuz elektronik eşya, ilk kez uzay mekiklerinde kullanılan ve sonra insanlığın kullanımına sunulan teknolojilerden biri.

15. Çizilmeyen güneş gözlüğü trendi


Son zamanlarda oldukça popüler olan ‘çizilmez güneş gözlükleri’ ilk önce, NASA’nın astronotlar için ürettiği bir teknolojiydi. Şimdiyse modanın son trendi oldu.

CEVAP VER